Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe durata nedeterminata in locul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe durata nedeterminata in locul unei colege in concediu de maternitate care se intoarce mai devreme

Buna ziua,

M-am angajat acum in an pe o pozitie in locul unei angajate care a intrat in concediu de maternitate. La angajare am discutat despre acest aspect si am vrut sa stiu ce se va intampla la intoarcerea colegei si am fost asigurat ca este destul de munca pentru toata lumea pentru ca firma este in plin proces de extindere. Dupa cateva luni a mai fost angajata o persoana datorita volumului mare de munca insa acum se pare ca sunt mai putin clienti cel putin in aceasta perioada si am observat ca toate cazurile noi ajung la colega nou venita. Intre timp, am aflat ca si colega din concediu de maternitate se va intoarce mai devreme si se pun presiuni pe mine ca ar fi bine sa imi caut de lucru ca nu este destul de munca pentru 3 persoane. ma puteti ajuta sa imi explicati va rog din punct de vedere legal in ce situatie ma aflu? Atata timp cat a fost angajata o persoana dupa mine, pot renunta la mine dupa bunul lor plac? Apreciez foarte mult raspunsul dumneavoastra!
Potrivit art.84 alin.2 C.mun., in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
multumesc pentru raspuns. insa contractul a fost facut inca de la inceput pe o perioada nedeterminata, nu pe perioada in care colega este in concediu de maternitate!
Daca este pe perioada nedeterminata, atunci nu-i sunt aplicabile prevederile mentionate anterior.