Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de munca

Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri:
Va rog, colega mea este in concediu ccc( pana in luna februarie 2019), conducerea a scos postul la concurs pe perioada determinata al colegei mele;
- ce fac daca colega mea din CCC vine mai devreme din concediu(peste 6 luni), cum fac cu persoana angajata pe perioada. determinata?
Multumesc.
In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular. (art. 84 alin.2 C.mun.)

Prin urmare, raportul de munca va înceta la revenirea titularii din CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
-indiferent cand revine titularul din CCC (3 luni, 6 luni etc.)
Indiferent.... Codul Muncii prevede clar ca : durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
Cornel Vasile, Consilier juridic