avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate editaama

Activitate editaama

unde se fac venit amenzile silvice?
mod de operare amenzi in 15 zile
Răspuns la discuția amenzi
nu este nici un consultatnt?
Răspuns la discuția amenzi
buna ziua
nu ma refer la acest lucru , aici stiu,
ma refer la emitent care-l trimite dupa trecerea celor 90 de zile la primaria unde are domiciliul persoana
confor art 226 alin 7 eu pot sa-l remit unitatii emitente sa faca ce vrea cu el....
astept un raspuns
multumesc
Discuție amenzi
Ce se intampla cu pv de amenda care au fost transmise spre executare dupa trecerea celor 90 de zile?
CINE MA POATE AJUTA CU UN RASPUNS PENTRU PROBLEMA MEA?


ln decizia de impunere am declarat cand mi-am infiitat PFA-ul urmatoarele:
Venit brut estimat = 9000 ron, Cheltuieli Deductibile= 7000 ron, Venit Net Estimat = 2000 ron
lar ca taxe la declaratiile astea am: Plati anticipate cu titlu de impozit = 320 ron, Total plati anticipate cu titlu de contributii de asigurari sociale de sanatate = 456 ron
Venituri/Cheltuieli facute de mine de cand e infiintat pfa-ul:
Venituri din servicii google: 21000 ron
Cheltuieli Deductibile: Benzina (care as vrea sa o pot deconta integral, ce trebuie sa fac?) = 4300 ron, Laptop = 3500 ron
Cheltuieli Deductibile Superstore: 8400 ron, unde avem 0 profit, din toti banii castigati am cumparat alte haine.
1: Trebuie dovada cand declar veniturile si decontarile sau le declar pe buna credinta si ei au dreptul sa ma verifica, iar daca ma verifica sa le prezit fizic documentele?
2: Cum pot sa platesc mai putine taxe ? Ma gandeam daca nu pot plati chirie fictiva pentru sediu pfa-ului, sa platesc mai putine taxe. Vreau sa trag de fiecare 100 de lei.
3. Trebuie cumva sa platesc contributia la pensii? Pe mine nu ma intereseaza pensia de nici un fel,
4. Pfa-ul are CAEN principal servicii de publicitate dar eu fac si comert cu amanuntul pe
NET. Are ceva daca le combin? Un prieten de-al meu are magazin online si din cate
zicea el, plateste mai putine taxe ca mine, el de exemplu are cifra de afaceri aproape de plafonul TVA si plateste sanatatea mai putin ca mine, zicea ca e angajat in firma lui si si-a atribuit un salar fictiv doar ca sa plateasca mai putin.
buna ziua .. lucrez intr-o institutie publica
intrebarea este : Daca se adauga la calculul vechimii( salarizare) in campul muncii si vechimea din armata (6 luni sau 1 an) pentru a trece la alt procent

Discuție revisal
buna ziua
o dispozitie privind suspendarea raportului de serviciu - functionar public- pe o perioada de 3 ani trebuie operata in revisal si daca da care sunt termenele?
multumesc
Răspuns la discuția Revisal
multumesc
Discuție Revisal
va rog cine ma poate ajuta
la cate zile duce se da decizia de incetare a contractului de munca trebuie transpusa in revisal?