Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

va rog cine ma poate ajuta
la cate zile duce se da decizia de incetare a contractului de munca trebuie transpusa in revisal?
Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in revisal la data incetarii c.i..m.sau la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă

Depasirea acestui termen inseamna contraventie.

Cu ce articol s-a incetat c.i.m.?
Daca decizia de incetare nu a fost inregistrata in REVISAL la timp, ea poate fi inregistrata si transmisa si in momentul constatarii acestui fapt, adica acum. Amenda se plateste numai daca la un control de la ITM.la verificarea dosarelor de personal se constata ca nu a fost actualizat REVISALUL. In concluzie actualizati REVISALUL cat mai repede !
Nici nu trebuie verificate dosarele de personal pentru acest lucru . In cazul controlului ITM, acestia au deja scos sau isi scot extrasul de revisal pentru societatea in cauza.
Da aveti dreptate la un control de la ITM inspectorii au extrasul de REVISAL.dar avand in vedere ca nu a fost inregistrata decizia de incetare , contractul respectiv este inca activ si de aceea exista posibilitatea sa se observe acest lucru numai la verificarea dosarelor sau a statelor de plata. Mai grav mi se pare sa nu se inregistreze contractul de munca in REVISAL la timp !!!!! Si sa mai ai si control de la ITM !
S-a descoperit si solutia impotriva acestor situatii.

Verificarea dosarelor de personal se face, in prinicpiu, la sesizarea salariatului si mai putin la un control tematic.