avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Activitate Presa_Libera

Activitate Presa_Libera

Ieri am inchiriat un scuter de la cineva care mi-a spus ca scuterul are 50 cc, m-a oprit politia rutiera si neavand actele scuterului, l-au dus in rar unde s-a constatat ca scuterul avea 80 cc. Intrebarea mea e ce mi se poate intampla si daca faptul ca nu am stiut ca scuterul e de 80 cc conteaza in ancheta. Proprietarul a declarat ca mi-a spus ca scuterul are 50 cc.
Răspuns la discuția Confiscare scuter
Este un moped, care se inregistreaza la primarie. Nu necesita verificare R.A.R, deci nu e inregistrat acolo.
In urma cu ceva timp mi-am cumparat un scuter, cu actele in regula, care dupa cateva zile mi-a fost confiscat de catre politie, pe motiv ca acesta era furat. Actele erau pe numele unui spaniol si cel care il daduse furat nu avea nici un act, deci mi`au lasat actele pana la finalizarea anchetei, dar scuterul a ramas in curtea politiei. In aceeasi zi, m-a sunat cel care ancheteaza, spunandu-mi ca scuterul este furat din spania si ca trebuie sa le duc actele. Cum imi pot recupera scuterul, sau banii? Precizez ca anchetatorul este prieten cu cel care spune ca i-a fost furat scuterul.