Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confiscare scuter
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confiscare scuter

In urma cu ceva timp mi-am cumparat un scuter, cu actele in regula, care dupa cateva zile mi-a fost confiscat de catre politie, pe motiv ca acesta era furat. Actele erau pe numele unui spaniol si cel care il daduse furat nu avea nici un act, deci mi`au lasat actele pana la finalizarea anchetei, dar scuterul a ramas in curtea politiei. In aceeasi zi, m-a sunat cel care ancheteaza, spunandu-mi ca scuterul este furat din spania si ca trebuie sa le duc actele. Cum imi pot recupera scuterul, sau banii? Precizez ca anchetatorul este prieten cu cel care spune ca i-a fost furat scuterul.
Nu ati mers la RAR pentru identificare?
Este un moped, care se inregistreaza la primarie. Nu necesita verificare R.A.R, deci nu e inregistrat acolo.