avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate zeustl

Activitate zeustl

Răspuns la discuția demersuri aflare posesor IP
Se poate pune problema in doua moduri .

Daca acel comentariu a fost dat din interiorul firmei sau extern . Pe IP-ul tau de acasa nu ar trebui dat numele numai in conditiile in care s-a incalcat o lege, trage un ochi peste contract sunt specificate destul de clar.

Nici un ISP nu v-a furniza datele tale personale unor companii , mai precis corelatii IP-Date contact, iar daca sunt cerute astfel de date pot fi cerute doar de organele de ordine.

Pe de alta parte daca acel comentariu a fost facut de la un PC Intern e mai aiurea, deaoarece se afla instant corelatia IP-owner.

Numai bine ,

Daniel
Răspuns la discuția Furnizare proprie
In cazul acesta , daca userii detin drepturi de autor nu ar trebui sa fie probleme.

Singurul lucru de care ai nevoie este un TOS bun .
Deasemenea trebuie sa faci in asa fel incat sa te asiguri ca materialul audio postat este al artistului respectiv.
Răspuns la discuția Licente Windows
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt, desigur astept si alte pareri doar pentru siguranta .

O zi buna ,

Daniel
Buna ziua,

Poate acest subiect a mai fost discutat , dar cautarile mele prin forum nu au dus la gasirea unor rezultate satisfacatoare.

Intrebarea sau mai bine zis nedumerirea mea este in felul urmator.

In urma cu cateva luni am achizitionat de la firma X sa zicem un numar de 5 licente pentru Windows 7.
Licentele au venit doar sub forma serial-key. Evident firma X a emis factura pe licenetle cumparate si activarea lor online la Microsoft a mers fara probleme (prin urmare sunt geniune).

Dupa achizitionarea lor la o discutie cu un prieten mi-a atras atentia ca daca nu posed si certificatele de autenticitate (COA) care se pun pe calcultoare as putea avea probleme la un eventual control la firma.

Este posibil sa intampin probleme ? - din moment ce eu am factura pe acele licente si au mers si activate la MS.

Va multume in avans pentru eventuale raspunsuri.

Best regards,

Daniel
Răspuns la discuția Furnizare proprie
Depinde de TOS-ul hosting-ului.

Ca sa dau un exemplu in State companiile de gazduire nu permit linking catre material ce ar duce la copyright infringement(peste 90% nu permit astfel de comportament).

Chiar daca iti faci propriile conditii pe care user-ul trebuie sa le accepte , in genul "Imi asum toata raspunderea ca am dreptul de distributie a materialelor postate" , cei de la care ai gazduirea nu stau la discutii si iti vor inchide site-ul fara sa te anunte. (vorbesc din experienta)

Sunt companii ce permit warez/torrent/pirated/illegal content linking catre site-uri externe , dar acestea au gazduire foarte scumpa, prin urmare poate vezi si de ce majoritatea trackerelor de torente au anunturi cu "donati pentru a plati gazduirea".

Prin urmare nu ai dreptul . Daca user-ul X vine si posteaza o melodie , incalci drepturile de autor ale artistului, iar pentru a obtine "autorizatie" sa distribui astfel de materiale , cred ca este o alergatura mult prea mare si nu se merita.

O gazduire off-shore ar rezolva problema, evident la un pret destul de mare.

Daca ai alte intrebari , please ask .

O zi buna
Discuție Declaratia 100
As dori sa stiu si eu in declaratia 100 unde se inscrie impozitul retinut de notarii publici incepand cu luna iulie 2010 .

Va multumesc.
Va multumesc pentru sfaturile oferite. Pe mine ma deranjeaza atitudinea lor , eu am stat de vorba cu seful de camin i-am spus exact cum sta treaba si raspunsul lui a fost :"Asta a fost un motiv sa stingi lumina ? Eu zic sa te mai gandesti la ce zici" - iar reactia a mea a fost WTF .... In primul rand puneti un afis prin care sa anuntati lumea ca acel bec are si alt scop decat cel de ilumina holul , eventual numai oferiti posibilitatea sa fie stins si dupa aia poti sa acuzi cat vrei. Astazi erau acolo si luau amprente.

Voi vedea daca ma vor contacta pentru declaratie ( apoape sigur ).
Am inteles. In acest caz pot sa stau linistit. Nu de alta dar nestiind procedurile care au loc imi sta in natura ma informez si nu vreau ca aceste lucruri sa ma afecteze la locul de munca pentru ca au ei chef sa gaseasca tap ispasitor.
Aparent am intrat intr-o problema fara sa vreau. Mi se aduc acuzatii de complicitate la furt , ancheta este in demarare si inca nu am fost contactat de nimeni. situatia sta in felul urmator : sunt studend si locuiesc intr-un camin in campusul regie. In dimineata zilei de 25.07.2010 am ajuns la ora 3 dimineata in camin aducand cateva haine. Dupa ce le-am lasat in camera am iesit in fata caminului pentru a fuma o tigare si am stins in fata caminului din cauza faptului ca aveam o durere de cap si vroiam sa stau linistit. Am terminat si m-am indreptat catre camera. A doua zi am aflat ca s-au spart cateva camere din camin iar in ziua de de 28.07.2010 am fost luat pe sus de seful de camin pe motiv ca din am stins lumina intentionat pentru a favoriza spargerea camerelor din camin. Din cauza faptului ca lumina a fost stinsa pe camera de luat vederi nu s-a mai putut vedea nimic.

Intamplarea a fost ca la jumatete - 1 ora dupa ce am plecat camerele au fost sparte si hotii au luat ce au apucat din ele.

Intrebarea mea este daca pot fi acuzat de complicitate la furt. nu stiam ca din cauza faptului ca am stins lumina pe camere nu se mai vede nimic deoarece tot timpul lumea stingea acea lumina dupa bunul plac nefiind pus nicaieri un mesaj care sa instiinteze persoanele ca acel bec are un alt scop decat iluminatul pe hol.

Chiar as dori sa stiu ce acuzatii mi se pot aduce in acesta situatii. Criminalistii au luat amprente din camera sparta si astept sa fiu contactat de catre ei.

Va multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri oferite.