avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate nicoradu

Activitate nicoradu

Buna! Parintii mei au mostenit impreuna cu un unchi o casa parinteasca cu terenul aferent. Intre timp unchiul nostru a decedat iar copiii sai doresc sa vanda jumatatea tatalui.Problema este ca nu stim cine o poate masura si hotara care este jumatatea spatiului locuibil si a curtii caci nu ne putem intelege omeneste. Cu cine trebuie sa luam legatura: cu un topograf, cu cei care au facut cartea funciara?Astept un raspuns si va multumesc anticipat!
Buna! Sunt angajata intr-o directie de asistenta sociala ca inspector (functionar public) si cand am revenit din concediu pentru crestere copil (efectuat in intregime ),cei de la Personal m-au incadrat cu acelasi salariu pe care l-am avut in momentul plecarii in concediu, astfel ca eu nu am beneficiat de majorarile salariale primite de colegii mei incadrati in acelasi post pe perioada de doi ani in care eu am lipsit. Astfel, eu, in prezent, iau cu 3mil mai putin decat colegii mei angajati in aceasi perioada cu mine, pe posturi similare. Explicatia primita de la juristii institutiei a fost ca pe perioada concediului pentru cresterea copilului contractul de munca a fost suspendat, iar indexarile nu se aplica retroactiv. Aveti idee care este adevarul? Daca da , indicati-mi va rog si un articol de lege.