Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... masurare teren mostenit?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

masurare teren mostenit?

Buna! Parintii mei au mostenit impreuna cu un unchi o casa parinteasca cu terenul aferent. Intre timp unchiul nostru a decedat iar copiii sai doresc sa vanda jumatatea tatalui.Problema este ca nu stim cine o poate masura si hotara care este jumatatea spatiului locuibil si a curtii caci nu ne putem intelege omeneste. Cu cine trebuie sa luam legatura: cu un topograf, cu cei care au facut cartea funciara?Astept un raspuns si va multumesc anticipat!
Se face o documentaţie cadastrală pe întreg terenul de către un expert topo cadastral autorizat de OCPI, Apoi la notar se face ieşirea din indivizune, d-voastră şi copiii unchiului. Dacă nu vă înţelegeţi prin partaj voluntar , atunci în numai în instanţă. Dar şi într-un caz sau altul se va face o nouă documentaţie cadastrală cu ceeace va avea fiecare. Întrebare-cine sunt cei "care au făcut cartea funciară"? Se înţelege că terenul este deja întabulat sau cum?