avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Activitate si.monette

Activitate si.monette

Răspuns la discuția interceptari telefonice
Va rog sa-mi spuneti cum ar tb sa se puna problema si pe ce ar tb sa se axeze avocata in aceasta faza a procesului penal (daca se poate contesta ceva, daca este folositoare o caracterizare a varului meu si cine o poate cere...orice pt a putea fi cercetat in stare de libertate).
Sub ce aspect pot fi contestate interceptarile telefonice?
In ce cond si cum se acorda eliberarea sub control judiciar?
Cum se poate demonta autorizatia de interceptare?



Răspuns la discuția interceptari telefonice
Va multumesc pt sfaturi. Avocata ne-a spus ca dosarul este unul stufos si nu a avut acces la el decat cu 2 ore inainte de sedinta de judecata, la tribunal, cand s-a judecat mentinerea starii de arest preventiv pe o perioada de 29 de zile, iar atunci, fiind multi avocati implicati in acest caz, a citit din dosar doar ce era bolduit si marcat de catre procuror referitor la varul meu. Oricum, maine este recursul...
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati, deoarece varul meu are grave probleme cu justitia. Este politist de meserie, iar de curand a fost arestat intr-un dosar ce are drept obiect furtul de gazolina.Acuzatiile care i se aduc sunt acelea de tainuire si complicitate la furt in forma continuata. Probele impotriva lui sunt interceptari telefonice in care vorbeste despre
achizitionarea de motorina la pret convenabil
. Domiciliul i-a fost perchezitionat, insa nu au gasit nimic. Totusi, momentan este retinut preventiv pe o perioada de 29 de zile, saptamana aceasta urmand sa aiba loc recursul impotriva mentinerii starii de arest preventiv. Problema este ca familia lui nu este una instarita, iar avocata nu este una stralucita. La acest moment, ea nu stie exact care sunt acuzatiile complete care i se aduc si probele impotriva lui, deoarece inca nu a avut acces la tot dosarul (asa a spus) si pt asta vrea sa formuleze o cerere sub control judiciar pt a putea citi intregul dosar. Nu stie nici daca a existat o autorizatie de interceptare.
Va rog sa ma ajutati cu cateva idei sau cum credeti ca este bine sa actioneze in continuare.
Va multumesc din suflet
Discuție accident auto
am lucrat la o firma de distributie timp de 3 luni, fara carte de munca. im momentul in care i-am anuntat ca as vrea sa considere ultima sapt ca fiind de preaviz, m-au trimis sa-mi continuu serviciul cu o masina care nu corespundea dpdv tehnic, avand talonul retinut de politie si dovada expirata, eu stiind acest lucru din momentul in care m-am urcat la volan. ghinionul meu a fost ca in ultima zi sa produc un accident auto(am ramas fara frane), masina fiind avariata in proportie de 90%.am fost transportata la spital, dar nu am avut nevoie de zile de spitalizare. firma a ''platit'' expertiza tehnica de la fata locului a masinii ca sa iasa ''bine'', deci accidentul a fost produs din cauza ''neatentiei'' mele.permisul mi-a fost retinut de politie, iar pe numele meu s-a deschis un dosar de vatamare corporala - a mea- din culpa.masina poate fi reparata prin CASCO sau trebuie sa suport eu cheltuielile de reparatie?cum pot trage la raspundere firma, pe ce baza?pot fi despagubita(mentionez ca am dureri ingrozitoare de spate si umarul inflamat, dar nu am ramas la spital pt tratament)?
Discuție mostenire
fratele meu a ipotecat pe o perioada de 25 de ani apartamentul parintilor, acelasi in care locuim toti 4. as dori sa aflu cui ii revine acest apartament, cine pe cine trebuie sa despagubeasca in situatia in care el se muta impreuna cu sotia lui. dc se poate, puneti in discutie situatia in care apartamentul este trecut pe numele unuia dintre noi in timpul vietii parintilor sau trebuie impartit dupa moartea acestora