avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela Danila

Activitate Daniela Danila

Buna ziua,

Pe 18 iulie 2010 m-am intors de la Roma la Bucuresti cu un zbor direct, iar bagajul meu a fost pierdut. Am facut reclamatie la Menzies, am dat nenumarate telefoane zilnice si dupa 11 zile nu am nici o informatie, nici un raspuns. De asemeni, am trimis foarte multe faxuri si mailuri celor de la alitalia si evident, nu am primit nici un raspuns.

Problema este ca in bagaj se aflau cumparaturi in valoare de 1500-2000 eur plus ce aveam din romania. Mai mult, acestea au fost platite cash, iar bonurile sunt in bagaj!!!!!

Mi se pare totusi imposibil de pierdut un bagaj imens de 20 kg pe un zbor direct, iar faptul ca nu am nici o informatie dupa 11 zile ma ingrijoreaza foarte tare. In plus, se mai adauga si dezinteresul si incompetenta celor de la Alitalia care nu mi-au trimis nici un raspuns dupa minim 30 mailuri si faxuri.

In cazul in care nu se gaseste, sunt hotarata sa le deschid proces.

Cum se procedeaza? Care ar fi despagubirile?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Pe 18 iulie 2010 m-am intors de la Roma la Bucuresti cu un zbor direct Alitalia. Dupa 3 zile de cumparaturi la Roma in valoare de 2000 eur (haine, pantofi, etc), plus ce mai aveam eu din Romania, am constatat ca bagajul meu nu a ajuns. Este a treia oara cand mi se intampla, tot de la Roma, tot cu Alitalia, insa de celelalte dati bagajul mi-a fost gasit in maxim 5 zile.
Acum insa nu am nici o informatie de bagaj.. Am facut reclamatie la Menzies, am trimis nenumarate faxuri si mailuri la Alitalia fara nici un raspuns, telefoane zilnice la Menzies...si nici dupa 11 zile nu am absolut nici o informatie, nici un raspuns.
Mi se pare aproape imposibil de pierdut un bagaj imens de 20 kg la un zbor direct si avand in vedere valoarea lui si faptul ca nu am nici o informatie, pshiologic simt ca nu mai rezist.

Problema este ca bonurile de la cumparaturi, care au fost platite cash, se afla in bagaj!!!!

In situatia asta, ce as putea sa fac?? In cazul in care nu se gaseste, si mai ales dupa frustrarile adunate dupa mailurile, faxurile si tel fara nici un raspuns, sunt perfect hotarata sa le deschid un proces.

Cum ar trebui sa procedez? Care sunt despagubirile?

Va multumesc anticipat.