avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate cori_247

Activitate cori_247

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Stiu ca nu-i momentul bun, ca unii se bucura de rezultat si altii, printre care si eu, isi ling ranile,dar am cateva intrebari din grile si as vrea sa le discutam.
Prima: cand poate fi tentativa perfecta concomitent relativ improprie? si unde zice chestia asta?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Cum reusiti sa invatati si sa ramaneti concentrati atatea ore pe zi si atat de mul timp, fratilor?
Am invatat un an intreg degeaba, acum recitesc pe la procedura civila si mi se pare ca le vad pentru prima data.
Jur ca nu mai pot, o sa dau foc la cartile astea!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Totusi, de ce sunt diferentele acestea atat de mari? Adica o persoana care a avut capacitatea si logica necesara sa inteleaga materia in suma de 82 puncte nu a avut ratiunea necesara sa obtina punctaj bun la logica? Sau profilul moral sa ia o nota rezonabila la interviu?
Ca mi-e greu sa cred ca o persoana cu 82 puncte la grila nu se descurca la restul....sincer!
A fost chiar atat de greu rationamentul?
Sau inteviul?
Ce intrebari v-au adresat? Au fost rautaciosi membrii comisiei?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
si ce ai raspunde, in mod normal, la acea speta cu televiziunea? cum ar fi normal sa reactionezi? sa te implici in discutie sau sa fii cool si sa asisti fara sa spui nimic?
ati citit ceva din codul deontologic (sau cum s-o numi) al profesiei de magistrat inainte de interviu?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti si mie,ca stagiar, cum poti ajunge sa fii angajat de o societate de avocatura gen Musat&asociatii,KINSTELLAR sau oricare alta din cele mari, cum procedezi?
Trimiti un cv in care treci ce? Neavand experienta ....
Si cum anume se face selectia la ei, presupunand ca m-ar chema totusi la interviu?
Dupa ce criterii?
Se da un test? Din ce se poate da acel test? Ce materii?
Poate a trecut cineva prin aceasta experienta si poate detalia, ce abilitati a avut trecute in cv asa incat sa fie selectat dintre multi altii.
Multumesc mult daca-mi veti raspunde.

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Un pic de ajutor, va rog, la Incompatibilitate in proc.civ.
In Tabarca, la pag. 149 zice ca "Judecatorul care a mai solutionat un apel in care a figurat Consiliul local Giurgiu nu este incompatibil sa judece un al doilea apel privitor la aceeasi parte cata vreme cel de-al doilea apel nu este solutionat ca efect al rejudecarii dupa casarea cu trimitere".
Ce nu inteleg:
- de ce sunt 2 apeluri?
-daca ambele parti apeleaza hot.primei instante, nu se conexeaza apelurile?se judeca separat?
-"cata vreme cel de-al doilea apel nu este solutionat ca efect al rejudecarii dupa casarea cu trimitere": casarea cu trimitere nu se refera la decizia data in apel?
- cate apeluri are voie sa faca o parte referitor la cealalta parte, in termenul de apel? si de ce nu se conexeaza toate apelurile privitoare la aceeasi parte?
Explicati-mi si mie mai pe inteles.Sunt blonda rau astazi.
Răspuns la discuția Stagiar 2011
Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti si mie,ca stagiar, cum poti ajunge sa fii angajat de o societate de avocatura gen Musat&asociatii,KINSTELLAR sau oricare alta din cele mari, cum procedezi?
Trimiti un cv in care treci ce? Neavand experienta ....
Si cum anume se face selectia la ei, presupunand ca m-ar chema totusi la interviu?
Dupa ce criterii?
Se da un test? Din ce se poate da acel test? Ce materii?
Poate a trecut cineva prin aceasta experienta si poate detalia, ce abilitati a avut trecute in cv asa incat sa fie selectat dintre multi altii.
Multumesc mult daca-mi veti raspunde.
organele de cercetare speciale pot incepe urmarirea penala? ca inca nu m-am lamurit.
Inca o intrebare: spre exemplu, dupa ce parcurgeti un capitol din materie, va scoateti pe foaie posibile intrebari?
O sa mor cu examenul asta de gat!
Prost, cum anticipam, la mine: 31 de puncte.
cred ca eu am o problema ca nu stiu cum sa abordez materia, de unde sa incep, cu ce sa continui. Voi v-ati facut sinteze din materie? Cum ati procedat? Invatat din cod, apoi citit din cartile respective apoi jurisprudenta? Si cam cate ore pe zi alocati invatatului? Mi-ar prinde bine sa invat sa ma organizez un pic, am senzatia ca sunt blocata #-o nu stiu incotro sa apuc, cu ce sa incep. Am toata casa plina de carti si o panica de zile mari.