avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1511 soluții astăzi
Forum Activitate Sitz

Activitate Sitz

Va multumesc pentru raspuns.
Inca o nelamurire. Este vreo problema daca angajatorul specificat de dvs. la punctul 1, este cu totul altul decat cel care era la inceputul intrarii in CCC1? Cum am mentionat in primul post, locul de munca initial s-a desfintat. As putea sa introduc cartea de munca la un alt angajator?
Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Am o nelamurire pe care as vrea s-o rezolv cu ajutorul dvs.
Sotia mea primeste indemnizatia de crestere copil, valabila pana in luna aprilie, mai exact 20.04.2013, cand copilul implineste varsta de 2 ani.
Sotia este insarcinata cu al doilea copil care este preconizat sa se nasca la sfarsitul lunii mai 2013. Intrebarea este daca sotia poate beneficia in continuare de indemnizatie crestere copil, pentru cel de-al doilea copil, in situatia in care in perioada aprilie-mai 2013 s-ar afla in concediul prenatal, urmand ca apoi sa nasca si sa intre in concediul post natal, pentru ca ulterior sa intocmim actele necesare acordarii indemnizatiei. Este obligatoriu ca in perioada aprilie-mai sa reactiveze cartea de munca? Mentionez ca in perioada anterioara nasterii primului copil, sotia a fost angajata la un spital de stat, pe un post care intre timp (2 ani) s-a desfintat.
In caz ca cele descrise mai sus nu au rezolvare, as putea eu sa optez pentru intrarea in CCC, pentru ca apoi sa solicit stimulentul de insertie 500 ron lunar, fara a-mi intrerupe totusi activitatea.
VA MULTUMESC!!! si imi cer scuze daca solicitarea este cam ampla.
Buna ziua!
As dori sa stiu daca mai este valabila legea in care se acorda un salariu mediu pe unitate in cazul primei nasteri. Mentionez ca sunt bugetar si as dori sa ma adresez serviciului financiar de la locul meu de munca, dar nu stiu ce lege sa invoc.
VA MULTUMESC