avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate valmi

Activitate valmi

As dori sa aflu parerea dvs. despre urmatoarea situatie. Am cumparat un teren cu o constructie inceputa si autorizatia de constructie valabila. Am finalizat casa, am intabulat-o, totul este OK. Dupa 3 ani vine regia de apa si ne da in judecata fiindca locuinta se afla in zona de protectie sanitara severa de 10 m distanta de la primul apeduct. Pe toate planurile apare acest apeduct situat la 10 m fata de casa. Problema este ca apeductul este subteran, atunci cand am cumparat nu am putut verifica aceasta distanta. Mai ales ca exista si avizul regiei de apa care a stat la baza eliberarii autorizatiei de constructie. Legea pe care o invoca este HG 930/2005 insa autorizatie s-a emis in baza HG101/1997. Imobilul este situat pe terenul nostru, insa dupa ce spun ei nu respecta aceasta distanta, ar fi numai 6-7 m. Cererea lor este de a demola imobilul insa autorizatia noastra era valabila. Ce act normativ are mai mare influenta, HG930 sau legea 50? Poate ma puteti ajuta cu o idee, stiu ca au mai fost cazuri similare, mai ales in cazul apeductelor subterane. Multumesc!
Răspuns la discuția Incredintare minor
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-au fost de mare ajutor!
As dori sa stiu daca exista o modalitate legala de a se incredinta spre crestere un minor alte familii decat cea a parintilor. Copilul are 1 an. Mama creste singura copilul si vrea sa plece in strainatate la munca fara a avea cui sa lase copilul. Este vorba de o incredinare fara a renunta la drepturile sale, cel putin pentru moment. Va multumesc!