Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor

As dori sa stiu daca exista o modalitate legala de a se incredinta spre crestere un minor alte familii decat cea a parintilor. Copilul are 1 an. Mama creste singura copilul si vrea sa plece in strainatate la munca fara a avea cui sa lase copilul. Este vorba de o incredinare fara a renunta la drepturile sale, cel putin pentru moment. Va multumesc!
Il poate lasa la cine doreste si sa-i faca o procura persoanei respective sa-i ridice alocatia daca este cazul,sa o reprezinte la medicul de familie, etc;
Sunt multi copii crescuti de bunici a caror parinti au plecat la munca in strainatate;
Persoana la care il lasa poate face cel mult o declaratie la notar ca accepta sa se ocupe de cresterea si ingrijirea copilului pe o perioada x....
Asta daca copilul este incredintat legal mamei spre crestere si educare,daca nu........ambii parinti ar trebui sa faca aceasta procura ,altfel n-are nici o valoare.
depinde daca mama are tutela copilului in urma unei hotarari de divort.
Hotararea de incredintare a copilului nu se bucura de autoritatea de lucru judecat in cea ce priveste domiciliul copilului, deoarece, oricand, in timpul minoritatii copilului, instanta judecatoreasca, la cererea unuia dintre parinti sau a copilului, daca a implinit varsta de 14 ani, poate schimba domiciliul copilului. Prin urmare , tatal copilului poate cere incredintarea copilului intrucat imprejurarile avuta in vedere la momentul pronuntarii primei hotarari, nu se mai regasesc in situatia aratata.X-(
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-au fost de mare ajutor!
il poate lasa la o persoana, in general ruda cu procura.