avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate lupanmarius

Activitate lupanmarius

Discuție Mostenire.
Sintem 5 veri mostenitorii a 5 ha teren arabil ,iar titlul de proprietate fiind pe numele bunici noastre,Bunici si parinti nostri sunt decedati,Toti veri avem pamintul in asociatie adica asociatia face toate muncile si ne da 30 la suta din cultura,.Terenul este impartit intre noi adica eu am 1 ha si fiecare cite 1ha,( nu avem titlu de mostenire pe numele nostru) iar eu acum vreau sa merg la asociatie si sai cer partea mea particular ,adica sa fac eu toate muncile.Spre exemplu asociatia sa spuna ,,aici iti dam 1 ha si muncestel tu,, Mai simplu eu vreau fac o livada de pomi fructiferi pe acel teren.Accepta asociatia propunerea mea ,sau trebuie sa facem desbaterea succesiuni si pe urma sami dea partea mea de teren .Va multumesc.
Bunica mea a decedat in anul 2004 si bunicul ,Au ramas mostenitori fiind 2 copii ai bunici mele,si 3 nepoti pentru ca ceilalti 2 copii ai bunici a decedat unul fiind tatal meu divortat de 20 ani de mama mea,iar ceilalti 2 veri fiind copii unui dintre copii bunicii si el decedat,Acum daca tatal meu fiind el mai mic dintre copii a ramas in casa batrineasca a bunicii si cum era inainte cinei mai mic ramine in casa,daca tatal meu a decedat am ramas eu,Acum sa hotarit cei 2 copii ai bunici sami dea cu acte binenteles si nepotii ceilalti ,am mers la notariat sa desbatut succesiune ca toti mostenitori bunici sa ramina straini fata de mostenire,Acum am ramas eu singur mostenitor,Iar intrebarea mea este acum,Mai sint valabile chitantele de la notariat dupa 5 ani adica semnaturile lor ,au cumva o scadenta pentru ca eu nu am facut nici acum actele de mostenitor am ramas doar cu semnaturile lor de la notariat precum ca ei nu au nevoie de acea locuinta,Multumesc anticipat.