Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea succesiunei.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea succesiunei.

Bunica mea a decedat in anul 2004 si bunicul ,Au ramas mostenitori fiind 2 copii ai bunici mele,si 3 nepoti pentru ca ceilalti 2 copii ai bunici a decedat unul fiind tatal meu divortat de 20 ani de mama mea,iar ceilalti 2 veri fiind copii unui dintre copii bunicii si el decedat,Acum daca tatal meu fiind el mai mic dintre copii a ramas in casa batrineasca a bunicii si cum era inainte cinei mai mic ramine in casa,daca tatal meu a decedat am ramas eu,Acum sa hotarit cei 2 copii ai bunici sami dea cu acte binenteles si nepotii ceilalti ,am mers la notariat sa desbatut succesiune ca toti mostenitori bunici sa ramina straini fata de mostenire,Acum am ramas eu singur mostenitor,Iar intrebarea mea este acum,Mai sint valabile chitantele de la notariat dupa 5 ani adica semnaturile lor ,au cumva o scadenta pentru ca eu nu am facut nici acum actele de mostenitor am ramas doar cu semnaturile lor de la notariat precum ca ei nu au nevoie de acea locuinta,Multumesc anticipat.
da, sunt valabile.. bafta
v-ati inscris la circa financiara ca unic proprietar? platiti impozitul pt imobil? da, declaratiile lor notariale sunt valabile.
Intelegem ca s-au dat doar declaratiile de renuntare dar nu ati dezbatut succesiunea, adica nu aveti certificatul de mostenitor, probabil din lipsa de bani.
Nu e nici o problema, puteti obtine certificatul oricand, doar ca au trecut mai mult de 2 ani de la deschiderea succesiunii ( data decesului ) si veti plati impozit.
Cu certificatul de mostenitor mergeti si inregistrati-va pe rolul fiscal.

Succes!