Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea dupa scaderea termenului legale.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea dupa scaderea termenului legale.

Locuiesc in casa bunicilor care au decedat de mult .S-a facut succesiunea dupa decesul bunicului ,in urma careia au ramas mostenitori bunica ,tatal meu si inca 3 frati .Intre timp au decedat toti .Am ramas eu cu 2 frati si trei veri care avem drept la mostenire.Fratii si verii renunta la drept in favoarea mea .Pot eu sa deschid taxa de succesiune,ce acte trebuiesc si cum se procedeaza ? Cei care nu pot sa se prezinte pot face declaratii notariale de renuntare la mostenire ? Multumesc !
Care este ordinea exactă a deceselor?
Ideea este ca in cazul copiilor care au decedat înaintea bunicii, da, nepoții pot da direct declarație de renunțare la moștenirea bunicii.
Pentru copiii care au decedat după bunica, vorbim de alte mosteniri. A bunicii și a fiecărui copil decedat după ea. Ca atare, nepoții trebuie să dezbată și moștenirea tatalui/mamei lor. Nu pot renunta direct la moștenirea bunicii.
Primul bunicul ,apoi bunica ,sora tatalui meu ,tatal meu ,ceilalti frati ai tatalui meu .

raluk0207 a scris:

Care este ordinea exactă a deceselor?

Puteti sa-mi spuneti cum pot proceda nepotii pentru dezbaterea mostenirii de la bunica lor, respectiv a parintilor ; trebuie sa mearga impreuna la notar? Multumesc !
baracescumihai a scris:

Primul bunicul ,apoi bunica ,sora tatalui meu ,tatal meu ,ceilalti frati ai tatalui meu .

raluk0207 a scris:

Care este ordinea exactă a deceselor?

Da. Sa mearga la un birou Notarial din localitatea unde defunctul a avut ultimul domiciliu.