avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate radunita

Activitate radunita

Multumesc,ma asteptam sa nu fie chiar asa de usor. Dar atunci ce taxe trebuie sa platesc? Am cateva intrebari,sper sa ma puteti ajuta :
1.Pot opta sa platesc impozit 16% din norma de venit care este stabilita pt Sectorul 3 in Bucuresti ( circa 18.400 RON / an ) sau trebuie sa merg pe 16% din profit?
2. Impozitarea pe norma de venit se poate folosi mai mult de 2 ani de zile?
3. Daca voi plati impozit pe norma de venit, pot elibera facturi firmei cu care lucrez?
4. Mentionez ca venitul anual va fi ce circa 50.000Euro/an,deci voi fi platitor de TVA?

Scuze pt intrebari si multumesc anticipat pt sfaturi ( sunt novice in acest domeniu )
Sunt programator si momentan lucrez in UK.As dori sa imi infiintez un PFA in tara ca sa pot lucra ca si contractor pt firma de aici, dar sa nu mai fiu nevoit sa stau in UK. Ce fel de impozit si taxe trebuie platite la stat? Daca dezvolt programe pt calculatoare,se poate aplica Ordin nr. 250 din 31/05/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 573 din 29/06/2004 privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator pentru a nu mai plati impozitul pe profit?
Buna ziua.Am postat acest anunt in urma unei probleme cu o firma de asigurari.Acum 3 luni mi s-a furat masina personala un Opel Astra Caravan 2005, in prealabil fiindu-mi sustrase din buzunarul gecii cheile masinii si telefonul mobil.Firma de asigurari m-a instiintat ca nu mi se ofera nici o despagubire,neavand ambele chei.Credeti ca pot castiga un eventual proces cu ei daca am un avocat bun? Astept eventual raspuns din partea unui avocat.Multumesc