avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate corinette

Activitate corinette

Răspuns la discuția Divort prin acord comun
multumesc.....sa inteleg ca trebuie sa mentionez numai articolele de mai sus....e suficient?
Răspuns la discuția Divort prin acord comun
Multumesc pentru raspuns!
As vrea sa va rog sa ma ajutati si cu privire la articolele pe care se bazeaza cererea de divort.
Am citit mai bine si am vazut ca aceasta trebuie intemeieta pe prevederile art. 373 (1) si 374 (1) din Codul civil - asta privitor la desfacerea casatoriei prin acord comun.
- art. 383 alin (3) cu privire la revenirea mea la numele purtat inainte de casatorie.
- nu ma pot lamuri in ceea ce priveste art. din Codul familiei.
Ma puteti va rog ajuta?

Multumesc anticipat...
Buna ziua,


V-as ruga sa ma ajutati si pe mine in legatura cu o cerere de divort prin acord comun. Nu sunt de specialitate, dar uitandu-ma pe internet am reusit sa intocmesc o astfel de cerere.
Rugamintea mea este sa ma lamuriti daca este absolut necesar ca ambii soti sa fie prezenti la primul termen de judecata. Eu si sotul meu dorim sa divortam, dar el nu o sa fie in tara, deoarece lucreaza in strainatate si nu mai are posibilitatea sa vina in Romania pana anul viitor.
Am inteles ca la primul termen instanta va trebui sa ia consimtamantul ambilor soti, de aceea va intreb. Daca da, atunci poate sotul sa dea acum o declaratie la un notar prin care isi da consimtamantul expres pentru divort, declaratie pe care sa o pun la dosar???
si inca ceva, articolele pe care ne intemeiem cererea sunt: art. 38 din C. fam si art. 613 , 1) C. p. civ si 617 c. civ.......sunt corecte??? ma refer la noul C. civil.

Multumesc.
Am uitat sa precizez ca nu avem copii, nu este cazul de partaj deoarece ne intelegem pe cale amiabila, iar de 1 an si jumatate nu mai locuim impreuna.
Ne dorim un divort discret si civilizat.
Răspuns la discuția Mostenire - divort
Multumesc pentru raspuns.

Sa inteleg ca va trebui sa-l dau in judecata intr-un proces separat sau asta se poate intampla in cadrul procesului de divort. Poate judecatorul sa-l oblige sa-mi restituie banii obtinuti din mostenire si daca nu binevoieste, sa-l execut? in cadrul actiunii de divort ma refer...
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati cu un raspuns la o problema intervenita in urma unei mosteniri.
Sora mamei mele a decedat in august si unica mostenitoare a fost mama mea. Mostenirea a constat in 6000 lei bani la CEC si o casa pentru care mi-a facut mie procura de vanzare, in urma careia am obtinut 6000 de Euro.
Cei 6000 de lei de la CEC i-am ridicat prima data si i-am dat sotului pentru ca avea destule datorii pe firma si am zis sa termine cu toate problemele #-o
Casa am vandut-o ulterior si in timp ce eu semnam actele de vanzare la notar sotul a depus banii la o banca din localitatea respectiva (cu acordul meu) pe numele lui. Am cazut ce acord ca din banii acestia (6000 euro) sa ne luam o masina mai buna, numai ca el mai cheltuit din ei si pana la urma am ajuns (dupa certuri ca se duc banii aiurea si nu am facut nimic cu ei) sa luam o masina cu 4000 de euro.

Intre timp relatia noastra s-a racit, sau mai bine zis banii i-au luat mintile si s-a incurcat cu o pustoaica.
As vrea sa stiu, in caz ca nu isi revine, si nu mai pot merge mai departe cu relatia asta, fiind nevoita sa pun divort, as putea sa-mi recuperez banii obtinuti din mostenire. Atat. Restul nici nu ma mai intereseaza. Daca nu recunoaste ca i-am dat lui toti banii de la cec, ce pentru ceilalti am chitanta de la banca din localitatea unde s-a facut vanzarea imobilului si banii sunt pe numele lui. Ma gandesc ca nu are cum sa nege aici.
Mama mea a fost unica mostenitoare si totul a fost pe numele ei, dar ea saraca mi-a dat mie totul si eu lui, ca am crezut ca asa e frumos intr-o familie, dar se pare ca m-am inselat#-o
Imi pot recupera banii? Va rog ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoare problema:
Sotul a luat un credit de nevoi personale in suma de 30 000 in februarie 2009. Luna de luna am platit o rata de circa 550 Ron, din calculele mele reiesind ca am platit in jur de 9000 lei pana in prezent.
Pentru ca am intarziat plata luna trecuta, am primit o hartie de la banca in care ni se aduce la cunostinta ca mai avem de achitat 29000 Ron. Adica noi am platit doar 900 lei din credit?????????
Nu se poate asa ceva!!!! Asta e jaf la drumul mare. Adica noi in 18 luni am platit doar 900 lei din credit???? Nu mi se pare corect. Stiu, a semnat, dar cine sta sa citeasca tot contractul?
Chiar nu se poate face nimic?

Multumesc