avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate sorinqwerty

Activitate sorinqwerty

As dori sa stiu daca o investitie facut acum, din bani proprii, poate fi inclusa ulterior, in sesiunea 1-31 octombrie, ca si cheltuiala eligibila?
Pt o compensare a 2 facturi cu o valoare mai mare de 10.000 RON, cu vechime mai mica de 30 de zile, este necesara inregistrarea la IMI, sau sunt suficiente ordinele de compensare si un proces verbal de compensare?

Multumesc anticipat!
Am dori sa achizitionam mai multe utilaje(linie de productie) second hand, dar cu certificare CE 2011. Intrebarea mea este se pot accesa fonduri europene si pt achizitii de utilahe second hand? Daca da, care anume?
Iar daca nu, catre ce alte instrumente/institutii publice sau private sa ne indreptam atentia? Banci, fonduri de investitii, etc...?

Multumesc anticipat!
Cu tot respectul, mai degraba as vedea aceasta activitate incadrata la Fabricarea altor produse alimentare n.c.a. , 1089; Conurile nu sunt nici prajituri, nici produse proaspete de patiserie. Va multumesc, o zi buna.
Ma poate ajuta cineva va rog cu un cod CAEN pt fabricarea de conuri de inghetata...nu gasesc niciunde...
Ms anticipat.
Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta...Am urmatoarea problema: recent am luat in administrare o SRL, devenind totodata si asociat unic. Fostul administrator mi-a predat majoritatea actelor, exceptie facand actele contabile(facturi, state de plata, etc.) pt anul 2009. Acestea nu sunt la el, ci la o terta persoana care nu are vreun contract, procura ceva semnat cu firma pe care o administrez.... Ce pot face pe cale juridica pt a recupera actele...?
Multumesc anticipat.