Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recuperare acte SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recuperare acte SRL

Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta...Am urmatoarea problema: recent am luat in administrare o SRL, devenind totodata si asociat unic. Fostul administrator mi-a predat majoritatea actelor, exceptie facand actele contabile(facturi, state de plata, etc.) pt anul 2009. Acestea nu sunt la el, ci la o terta persoana care nu are vreun contract, procura ceva semnat cu firma pe care o administrez.... Ce pot face pe cale juridica pt a recupera actele...?
Multumesc anticipat.
Faceti un proces verbal de predare primire detaliat ,al actelor contabile primite.Mentionati actele care au ramas in posesia fostului administrator si eventual termenul in care vi le preda. Va sugerez chiar sa autentificati acest inscris.
MIHAIELA-GABRIELA SERBAN, Contabil