avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate cellonne

Activitate cellonne

Va puteti pensiona la limita de varsta dupa anul 2017 luna Mai la varsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.
Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2012 luna Mai la varsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.
Ati lucrat 7 ani in conditii deosebite (grupa a II-a echivalata) si aveti stagiu complet de cotizare, aveti reducere cu 1 an de la 65 ani, deci varsta dv. de pensionare fara penalitati este de 64 ani.
Cu penalitati de 0,75 % pe luna va puteti pensiona anticipat partial dupa anul 2012 luna Mai la varsta de 60 ani. Astfel, pana la varsta de 64 de ani veti lua lunar o pensie micsorata cu 36 % fata de cea calculata pentru iesirea la pensie la limita de varsta.
Răspuns la discuția Somaj din cercetare
D-le Valeriu TUDOR
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru operativitatea cu care mi-ati raspuns!
'cellonne'
Stimate d-le Valeriu TUDOR
Am 59 de ani si sunt angajat ca cercetator dr.ing. la o institutie de invatamant superior de stat din Bucuresti cu contract individual de munca pe perioada determinata ce expira la data de 18 aug. a.c. Am solicitat reangajarea pentru inca o perioada de doi ani sau angajare pe perioada nedeterminata pe orice post si raspunsul rectorului a fost negativ - toate posturile sunt blocate. Rog sprijin/consultanta in sensul daca pot intra in somaj in cazul meu de angajat cu CIM pe perioada determinata si ce trebuie sa fac imediat, pana la expirarea CIM, si in perspectiva pentru a intra in somaj.
Va multumesc!
Cellonne - 4 aug.2007