avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata?

sunt nascut pe 16.04.1952,stagiu cotizare 36 ani si 6 luni si am grupa 2 de munca 7 ani.Cand pot iesi la pensie anticipat ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:02, 24 Ianuarie 2011
Anticipat la 60 de ani,dar conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Acestea sunt conditiile pentru pensie anticipata fara penalizare.Limita de varsta la 64 de ani,reducere de 1 an din 65.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 45% pe toata durata celor 60 de luni(5 ani)de anticipare.
Va puteti pensiona la limita de varsta dupa anul 2017 luna Mai la varsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.
Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2012 luna Mai la varsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.
Ati lucrat 7 ani in conditii deosebite (grupa a II-a echivalata) si aveti stagiu complet de cotizare, aveti reducere cu 1 an de la 65 ani, deci varsta dv. de pensionare fara penalitati este de 64 ani.
Cu penalitati de 0,75 % pe luna va puteti pensiona anticipat partial dupa anul 2012 luna Mai la varsta de 60 ani. Astfel, pana la varsta de 64 de ani veti lua lunar o pensie micsorata cu 36 % fata de cea calculata pentru iesirea la pensie la limita de varsta.
Rectificare la postarea(mea) anterioara:Penalizarea va fi de 45% pe durata a 48 de luni.
Ultima modificare: Luni, 24 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata nic131 nic131 Buna ziua, as dori sa stiu daca eu si sotul meu putem iesi la pensie anticipat, in urmatoarele conditii: nascuta in 13.01.1957 conditii normale de munca, 36 ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata raghina raghina Buna ziua, Am pe tatal meu in varsta de 54 de ani nascut pe 18 august 1958, a lucrat timp de 36 ani si am dori sa stim daca se poate pensiona anticipat sau ... (vezi toată discuția)