avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua, as dori sa stiu daca eu si sotul meu putem iesi la pensie anticipat, in urmatoarele conditii: nascuta in 13.01.1957 conditii normale de munca, 36 ani vechime, sotul meu nascut in 18.08.1954, 7 ani lucrati in grupa I, cu 36 ani vechime, va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:11, 1 Iulie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in septembrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 50 de ani si 8 luni, in septembrie2012 (sau oricand de acum inainte), daca are un stagiu de cotizare de 38 de ani si 8 luni;
- pensie anticipata partiala, la 50 de ani si 8 luni, in septembrie 2012 (sau oricand de acum inainte), deoarece are indeplinit stagiul complet de cotizare.


3. Pentru un barbat nascut in august 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Pentru cei 7 ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (65 - 1 = 64 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (36/0 + 3/6 = 39 de ani si 6 luni).

5. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 64 de ani, in august 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in august 2014, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in august 2014, deoarece are indeplinit stagiul completd e cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mmarinica mmarinica sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata raghina raghina Buna ziua, Am pe tatal meu in varsta de 54 de ani nascut pe 18 august 1958, a lucrat timp de 36 ani si am dori sa stim daca se poate pensiona anticipat sau ... (vezi toată discuția)