avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate vasile s

Activitate vasile s

Răspuns la discuția Ce drepturi am?
dianaandrasoni a scris:

Va sfatuiesc sa intentati actiune de partaj. Daca locuinta - casa este comod partajabila in natura, trebuie sa cereti acest lucru. Daca nu, despagubiri materiale pentru investitia facuta. Desigur, va trebui sa aveti si dovezi. Dumneavoastra nu aveti drept de mostenire asupra bunurilor soacrei, sau fostei soacre, in nici un caz si nici o varianta.
Av. Diana Andrasoni

Multumesc!
Răspuns la discuția Ce drepturi am?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca veti fi divortat veti pierde dreptul la mostenire.
Se spune ca femeile traiesc mai mult decat barbatii...
Asa arata sondajele...
[/q multumesc!
Răspuns la discuția Ce drepturi am?
athe a scris:

aceleasi intrebari le-ati pus pe acest forum si saptamana trecuta. de ce nu va angajati un avocat mai bine decat sa adresati aceleasi si aceleasi intrebari la care ati primit raspuns?
Pt ce e forumul acesta?
Nu pentru a te orienta?
Asta fac si eu sa vad daca are rost sau nu sa imi cheltuiesc banii prin tribunale.De altfel ,cum i-am spus si domnului Petre ,mare atentie:datele problemei sunt aceleasi ,dar intrebarile sunt altele.
Răspuns la discuția Ce drepturi am?
avocatPetre a scris:

la aceste intrebari vi sa mai raspuns.. de ce nu apelati dvs la un avocat, eventual de pe forumul acesta si sa vb direct cu el?
Cu tot respectul, Dl avocat ,mare atentie la ortografie:se scrie "s-a mai raspuns..." nicidecum "sa mai raspuns..."
Răspuns la discuția Ce drepturi am?
avocatPetre a scris:

la aceste intrebari vi sa mai raspuns.. de ce nu apelati dvs la un avocat, eventual de pe forumul acesta si sa vb direct cu el?
Daca va uitati cu atentie doar datele problemei sunt acestea,intrebarile sunt total schimbate.Ma orientez sa vad daca am ceva drepturi sa nu cheltuiesc banii degeaba(unii spun ca nu prea am drepturi).Va deranjeaza?
Discuție Ce drepturi am?



?

Buna ziua!Am 61 de ani .M-am casatorit in anul 1974 si am convietuit cu fosta sotie pana in anul 2000(28 de ani).In anul 2000 am plecat de acasa din cauza ca nu ma intelegeam cu sotia care era si este dependenta de alcool si de atunci si pana in prezent stau cu chirie.In anul 2006 am divortat.In timpul casatoriei am construit o casa cu trei nivele, din caramida +anexe,pe un teren mostenit de sotie (si mama ei)de la tatal ei.Pe acel teren era o casa veche de lemn in care locuiau fosta sotie si fosta soacra,care s-a vandut cu 18.000 de lei in anii 1980-1983.Fosta soacra locuia cu noi pentru ca fosta sotie era unica ei fiica.Fosta soacra avea o pensie de 200 lei din care se intretinea.Eu am fost angajat ca sofer pe autobuz intre anii 1970-2000,am avut un salar bun cu care am contribuit la construirea casei si anexelor in proportie de 80-85%.Fosta sotie nu a fost angajata niciodata,era casnica.Mentionez ca in anul 2005 fosta soacra si fosta sotie au intabulat casa si anexele pe numele lor fara sa ma intrebe pe mine ,sau sa ma despagubeasca in vreun fel.Mentionez ca nu avem copii impreuna si nici separat.Nu am bagat partaj pana in prezent .Eu stau in continuare in chirie ,iar fosta sotie locuieste singura in casa construita impreuna.Pana de curand a locuit si fosta soacra acolo ,insa a decedat in ianuarie 2010. Cu respect, va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.Ce sanse de castig am daca voi baga partaj? 2. Ce trebuie sa fac ca sa pot mosteni casa pe care de fapt eu am construit-o ?Ar trebui sa ma recasatoresc cu fosta sotie? 3,Daca ma recasatoresc voi mosteni si terenurile pe care le are de la parintii ei?4.Sau ar trebui sa trec toate bunurile fostei sotii pe numele meu la u n notar,cu acordul fostei sotii bineinteles? In speranta ca imi veti raspunde ,va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Ce drepturi am?
ioana_cristea a scris:

eu inteleg ca aceasta casa a fost edificata de catre dvs si fosta sotie in timpul casatoriei.
terenul pe care a fost edificata constructia cui apartine?
ce apare in CF-ul imobilului?
soacrei si sotiei apartine terenul.a fost al tatalui sotiei
Discuție Ce drepturi am?

?

Buna ziua!Am 61 de ani .M-am casatorit in anul 1974 si am convietuit cu fosta sotie pana in anul 2000(28 de ani).In anul 2000 am plecat de acasa din cauza ca nu ma intelegeam cu sotia care era si este dependenta de alcool si de atunci si pana in prezent stau cu chirie.In anul 2006 am divortat.In timpul casatoriei am construit o casa cu trei nivele, din caramida +anexe,pe un teren mostenit de sotie (si mama ei)de la tatal ei.Pe acel teren era o casa veche de lemn in care locuiau fosta sotie si fosta soacra,care s-a vandut cu 18.000 de lei in anii 1980-1983.Fosta soacra locuia cu noi pentru ca fosta sotie era unica ei fiica.Fosta soacra avea o pensie de 200 lei din care se intretinea.Eu am fost angajat ca sofer pe autobuz intre anii 1970-2000,am avut un salar bun cu care am contribuit la construirea casei si anexelor in proportie de 80-85%.Fosta sotie nu a fost angajata niciodata,era casnica.Mentionez ca in anul 2005 fosta soacra si fosta sotie au intabulat casa si anexele pe numele lor fara sa ma intrebe pe mine ,sau sa ma despagubeasca in vreun fel.Mentionez ca nu avem copii impreuna si nici separat.Nu am bagat partaj pana in prezent .Eu stau in continuare in chirie ,iar fosta sotie locuieste singura in casa construita impreuna.Pana de curand a locuit si fosta soacra acolo ,insa a decedat in ianuarie 2010. Cu respect, va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.Ce sanse de castig am daca voi baga partaj? 2. Ce trebuie sa fac ca sa pot mosteni casa pe care de fapt eu am construit-o ?Ar trebui sa ma recasatoresc cu fosta sotie? 3,Daca ma recasatoresc voi mosteni si terenurile pe care le are de la parintii ei?4.Sau ar trebui sa trec toate bunurile fostei sotii pe numele meu la u n notar,cu acordul fostei sotii bineinteles? In speranta ca imi veti raspunde ,va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Ce drepturi am?
2007_rozi a scris:

Cine este proprietarul casei? Soacra? Daca raspunsul este DA - nu aveti nici un drept asupra casei si nu puteti cere partajarea acesteia in caz de divort. Aveti insa un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse, bineinteles daca probati acest lucru.
Casa a fost intabulata pe fosta soacra si fosta sotie fara stirea mea.Fosta soacra e moarta iar fosta sotie locuieste singura in casa construita in timpul casatoriei dar din banii mei.Ce ar trebui sa fac ca sa mostenesc casa?Sa ma recasatoresc cu fosta sotie?Voi putea mosteni si terenurile fostei sotii pe care le are de la parintii ei.daca ma recasatoresc cu ea?Sau ar trebui sa le trec pe mine cu acordul fostei sotii ,la un notar?
Discuție Ce drepturi am?

?

Buna ziua!Am 61 de ani .M-am casatorit in anul 1974 si am convietuit cu fosta sotie pana in anul 2000(28 de ani).In anul 2000 am plecat de acasa din cauza ca nu ma intelegeam cu sotia care era si este dependenta de alcool si de atunci si pana in prezent stau cu chirie.In anul 2006 am divortat.In timpul casatoriei am construit o casa cu trei nivele, din caramida +anexe,pe un teren mostenit de sotie (si mama ei)de la tatal ei.Pe acel teren era o casa veche de lemn in care locuiau fosta sotie si fosta soacra,care s-a vandut cu 18.000 de lei in anii 1980-1983.Fosta soacra locuia cu noi pentru ca fosta sotie era unica ei fiica.Fosta soacra avea o pensie de 200 lei din care se intretinea.Eu am fost angajat ca sofer pe autobuz intre anii 1970-2000,am avut un salar bun cu care am contribuit la construirea casei si anexelor in proportie de 80-85%.Fosta sotie nu a fost angajata niciodata,era casnica.Mentionez ca in anul 2005 fosta soacra si fosta sotie au intabulat casa si anexele pe numele lor fara sa ma intrebe pe mine ,sau sa ma despagubeasca in vreun fel.Mentionez ca nu avem copii impreuna si nici separat.Nu am bagat partaj pana in prezent .Eu stau in continuare in chirie ,iar fosta sotie locuieste singura in casa construita impreuna.Pana de curand a locuit si fosta soacra acolo ,insa a decedat in ianuarie 2010. Cu respect, va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.Ce sanse de castig am daca voi baga partaj? 2.Am dreptul sa ma instalez si sa locuiesc in casa pana la intentarea si terminarea procesului de partaj? 3.Ce se intampla daca fosta sotie decedeaza inainte de a demara sau a se termina procesul de partaj(are unele probleme de sanatate)? 4.Cine o va mosteni pe fosta sotie ,dupa deces ,avand in vedere ca singurele rude sunt ":matusi,unchi,verisoare si eu fostul sot? 5.Ce trebuie sa fac ca sa pot mosteni casa pe care de fapt eu am construit-o ?Ar trebui sa ma recasatoresc cu fosta sotie? As dori sa imi spuneti cat m-ar costa procesul de partaj si onorariul dumneavoastra si bineinteles daca ati dori sa ma reprezentati cum va contactez? In speranta ca imi veti raspunde ,va multumesc anticipat