Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi am?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi am?

La procesul de partaj pot sa obtin mai mult de 50% din casa avand in vedere ca eu am fost principalul investitor?Fosta soacra are vreo cota parte din casa( daca au intabulat pe ele fara stirea mea)pe care sa o mosteneasca fosta sotie?Intre cine se imparte casa la partaj?
Doar noi,sau si fosta soacra(care e decedata de curand)?Daca ma recasatoresc am drept de mostenire la bunurile sotiei:partea din casa +terenuri mostenite de la parintii ei?Daca da,cam in ce proportie,cu aproximatie?
Trebuie sa fiti mai explicit, ati aruncat niste informatii alandala si nu putem sa le deslusim.

Imobilul in speta a fost construit in timpul casatoriei? Ar trebui sa fie bun comun, si nu conteaza cine a contribuit, intra in masa partajabila ( 50%-50%).
Cum sa intabuleze soacra si sotia? pe numele cui e autorizatia de construire, al cui e terenul? daca au intabulat ele, si erati casatoriti, imobilul este al tuturor.
Cu cine sa va recasatoriti?
In masa partajabila intra doar bunurile comune, nu si cele proprii ( mostenite).

Incercati sa puneti ordine in informatii.
Cine este proprietarul casei? Soacra? Daca raspunsul este DA - nu aveti nici un drept asupra casei si nu puteti cere partajarea acesteia in caz de divort. Aveti insa un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse, bineinteles daca probati acest lucru.
2007_rozi a scris:

Cine este proprietarul casei? Soacra? Daca raspunsul este DA - nu aveti nici un drept asupra casei si nu puteti cere partajarea acesteia in caz de divort. Aveti insa un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse, bineinteles daca probati acest lucru.
Casa a fost intabulata pe fosta soacra si fosta sotie fara stirea mea.Fosta soacra e moarta iar fosta sotie locuieste singura in casa construita in timpul casatoriei dar din banii mei.Ce ar trebui sa fac ca sa mostenesc casa?Sa ma recasatoresc cu fosta sotie?Voi putea mosteni si terenurile fostei sotii pe care le are de la parintii ei.daca ma recasatoresc cu ea?Sau ar trebui sa le trec pe mine cu acordul fostei sotii ,la un notar?
eu inteleg ca aceasta casa a fost edificata de catre dvs si fosta sotie in timpul casatoriei.
terenul pe care a fost edificata constructia cui apartine?
ce apare in CF-ul imobilului?
ioana_cristea a scris:

eu inteleg ca aceasta casa a fost edificata de catre dvs si fosta sotie in timpul casatoriei.
terenul pe care a fost edificata constructia cui apartine?
ce apare in CF-ul imobilului?
soacrei si sotiei apartine terenul.a fost al tatalui sotiei