avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate lory84

Activitate lory84

Răspuns la discuția Maternitate ????
da, multumesc mult! vad ca toti (doi), cei care ati raspuns, va legati de ITM-istii care m-au lamurit de m-au topit... ori eu au spus cat se poate de clar ce s-a intamplat acolo, toti dadeau din umeri si doar o tanti mi-a spus "incercati la AJOFM", Asta s-a intamplat, 15 secunde a durat. ATAT!. Sa le fie de bine, sanate multa le doresc! Asta-i tara, asta-i ambalajul, asta-i marfa cu care defilam!
Am rezolvat intr-un fel la AJOFM, unde nu mai povestesc ce fetze s-au facut si acolo ca iar imi sariti in cap, noroc ca pana la urma am reusit sa ajung la unul dintre directori, care spre uimirea mea chiar citise Codul Muncii sau ori ce alte legi, ordonante, hotarari de-ale lu`nea Boc, legi pe care ar trebui sa le stapaneasca toti ce de prin birouri, in fine... stia omul ce vorbeste (ca si dvs).
Trebuie sa intru in somaj (pentru a avea continuitate la cotizatie), deci renunt la concediul de risc maternal, apoi concediu de maternitate si CCC-ul.
Numai bine! Multumesc!
Răspuns la discuția Maternitate ????
...cred ca am scris in limba romana... , mi-au spus ca nu mai beneficiez de maternitate. Multumesc oricum!
Buna ziua,
-Sunt insarcinata in luna V.
-In momentul asta sunt in concediu de risc maternal.
-Angajata pe perioada de determinata din 2009 cu expirare contract in 07.07.2011. Firma la care lucrez m-a anuntat de incetarea contractului la data respectiva.
Unde trebuie depuse in continuare concediile de risc maternal dupa ce se va inceta contractul si unde trebuie depus, pe viitor, dosarul de maternitate? De la ITM (i-am prins in pauza de masa..., probabil nu aveau chef... :))) ) mi s-a spus ca nu mai benefiez de maternitate intrucat am fost angajata pe perioada determinata si ca trebuie sa merg la AJOFM pentru a depune concediile sidosarul pt. prenatal si cel de maternitate. Eu din cate stiu nu depinde de felul contractului (perioada determinata/nedeterminata), ci de perioada de cotizatie.
Lucrez ca economist la o societate cu capital de stat, am virsta de 52 de ani si 32 de ani vechime. Cand trebuie sa ies la pensie. Nu am beneficiat de grupa.
Multumesc mult,
O zi buna!
Buna ziua, am si eu nevoie de cateva clarificari:
-am citit prin toate sau aproape toate articolele care au legatura si ma interesau cu privire la articolul 75 din legea somajului, pentru ca banuiesc ca mi-a scapat, si nu am gasit nimic referitor la perioada pe care o am la dispozitie pentru a depunde dosarul la AJOFM. Am intrerupt somajul dupa trei luni (31.07.2010) si am inceput activitatea la locul de munca imediat (02.08.2010) pe perioada nedeterminata. O alta problema ar fi actele de care am nevoie si etapele pe care trebuie sa le parcurg: logic ar fi: schimbare CI (apropo, cineva zicea ca s-ar accepta si viza de flotant, este adevarat?)>>completare acte la unitatea angajatoare >> depunere dosar.