avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate rody16

Activitate rody16

Răspuns la discuția Creditare societate
va multumesc frumos pt raspuns
Buna ziua
in cazul unui asociat unic intr-o societate comerciala cu raspundere limitata , poate acesta imprumuta firma cu o suma mai mare pentru o investitie?( va achizitiona un teren) suma ar fi undeva la 60.000 euro si nu se tranzactioneaza prin banca , cu numerar. azi imprumuta firma si tot azi firma achizitioneaza terenul. exista cumva vreun plafon maxim ? tin sa mentionez ca asociatul a tot imprumutat firma in urma unor contracte de creditare, cu sume mari de bani pe care inca nu i-a recuperat. (sume folosite tot pt investitii). din ce spune el poate dovedi provenienta banilor, dar din punctul de vedere al firmei este vreo problema? trebuie si el verificat de unde vine cu banii in firma? raportez ceva pe la oficiul national de prevenire si combatere a spalarii banilor? aveti cumva vreun model de contract de imprumut firma? imprumutul nu va fi purtator de dobanda si se va face pe termen nedeterminat, firma restituindu-i banii cand va avea.
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Fuziune prin absorbtie
Multumesc frumos pt raspuns... :) E facut deja pasul 2 la fuziune...se ocupa un birou specializat pe asa ceva...eu doar astept sa imi vina actele...si nu eram lamurita ce fac in continuare cu facturile....
Buna ziua
Am nevoie si eu urgent de un raspuns. Am un caz in care s-a hotarat fuziunea prin absorbtie a doua societati, cu lichidarea uneia dintre ele. Bilantul si proiectul de fuziune s-au intocmit cu data de 31.03.2010, apoi a urmat procedura de publicare in monitorul oficial de 30 de zile, afisarea in monitor timp de 30 de zile, in cazul in care cineva ar contesta aceasta fuziune....Problema este ca nici pana in acest moment nu a iesit certificatul de radiere al societatii absorbite, nici sentinta judecatoreascaX-(. . Pe numele societatii absorbante s-a emis o sentinta de dizolvare prin mai 2010, deoarece in evidenta ONRC nu erau vreo 2 bilaturi mai vechi.... s-a facut recurs, deoarece erau depuse, dar sentinta de anulare a dizolvarii se va da undeva la 19.08.2010. Mi s-a spus faptul ca nu este o problema acea sentinta de dizolvare, pt ca se va lamuri totul, si ca fuziunea se va efectua....Intre timp eu trebuie sa depun bilanturile.... Cineva mi-a spus ca incepand cu data de 01.04.2010, toate facturile care veneau pe societatea absorbita sa le introduc pe cea absorbanta, drept urmare la 01.04.2010, soldurile societatii absorbite sunt 0. Este corect asa???....sau trebuia sa astept sentinta cu certifcatul de radiere al uneia dintre societati.:( Cum ar trebui sa procedez???