avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate mamade2pici

Activitate mamade2pici

Am facut rost de OMS 1229/1 august 2011 si m-am linistit:

E vorba de evaluarea anuala a performantelor profesionale care se face, de catre superiorul ierarhic, tuturor angajatilor; evaluare cu care sunt deja obisnuita de dinainte de concediul pt cresterea si ingrijirea copilului.

Eu auzisem un zvon despre un examen special, pe care il dau doar cei care au avut contractul suspendat pentru concediul CIC, si de care a carui promovabilitate e conditionata revenirea la vechiul loc de munca.

In concluzie m-am lamurit ca nu e exlus ca aceasta situatie sa fie posibila in anumite institutii sau companii private, in functie de reglementarile specifice si/sau de contractul colectiv de munca, dar in ce ma priveste nu am obtinut dovezi ca va trebui sa sustin un astfel de examen.

Ramane de vazut pana atunci ce se mai schimba sau reglementeaza.

Va multumesc frumos tuturor.
Mi-ati fost de mare ajutor. Va multumesc mult.
Va multumesc frumos.
Imi puteti spune numarul si data actului normativ de la sanatate?
Am inteles acum. probabil ca persoanei despre care sotul meu a auzit ca e necesar sa dea examen ii erau aplicabile niste prevederi, specifice situatiei ei, cum sunt cele pe care dvs le-ati mentionat.
Asadar, daca de la mine de la Resurse Umane nu mi se cere nimic, pot sta linistita ca o prevedere la nivel general nu s-a legiferat in sensul asta.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Lucrez in sectorul bugetar (in administratia centrala) si sunt incadrata ca personal contractual si nu ca functionar public.
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti daca este adevarat ca la intorcerea din concediul de Crestere si Ingrijire a Copilului [...] este necesar sa susutin un exemen, pe care daca nu il promovez imi pot pierde locul de munca.

Menetionez, in caz ca e relevant, ca eu beneficiez de un CIC prelungit, pt al dopilea copil, nascut pana ca primul sa fi implinit 2 ani si doresc sa revin la servici dupa ce imi expira concediul, in luna noiembrie a acestui an (cand implineste si al doilea copil 2 ani).

Sotul meu a auzit acest zvon cum ca aceasta prevedre are aplicabilitate de la 1 septembrie. Daca e reala va rog sa imi dati cateva detalii sau numele si nr actului normativ ca sa ma documentez singura.

Va multumesc anticipat.
wwwooooww..mi-ati luat o mareeee piatra de pe inima...
mi-au dat lacrimile....
va multumesc mult
Revin din nou in atentie cu subiectul meu deoarece inca mai caut raspunsul la cateva din intrebarile care ma framanta.

1. A doua oara cand am deschis subiectul doamna avocat Athena Piceava, careia ii multumesc foarte frumos, mi-a raspuns ca "instanta poate avea in vedere ca ambii copii sa creasca impreuna sub tutela unui parinte".
Poate cineva sa imi explice care este situatia in jurispridenta? Adica este o uzanta sa se tina cont de acest aspect sau e o exceptie?

2. Am vazut pe aici ca de obicei instantele incredinteaza copiii mamelor dar e valabil si daca sunt 2 copii sau daca este doar unul? Mi-e teama pentru ca sotul spune ca de obicei asa se solutioneaza cand exista 2 copii (adica raman unul cu un sot si unul cu celalalt)

3. Referitor la faptul ca eu nu pot depune marturie as vrea sa stiu care sunt modalitatile prin care eu ma pot adresa instantei in cadrul procesului, altfel decat prin cererea de chemare in judecata si prin intermediul avocatului ce ma va reprezenta.
Nu voi fi audiata? Poate nu ca martor dar ca reclamant ?
Eu am relatat aici www.avocatnet.ro/con ...
mai pe larg situatia din relatia noastra si am multe lucruri de adus ca motiv pentru desfacerea casatoriei si incredintarea copiilor mie dar din pacate majoritatea le stim doar eu si sotul meu.
Sotul meu va fi audiat? Eu chiar imi doresc sa fim ascultati amandoi. Sper ca va avea decenta sa nu minta sau chiar de va minti sa se vada asta.

Inca o data multumesc tuturor acelora care au avut/vor avea rabdarea sa citeasca si sa imi raspunda. :vishenka::vishenka::vishenka:
Răspuns la discuția sotie si copil agresate fizic
Imi pare tare rau sa aud ca treceti prin asa un cosmar. Din pacate calea legala nu e suficienta pentru a va proteja cu adevarat.

Exista posibilitatea sa vindeti casa? Poate gasiti pe cineva interesat (fara sa afle el) si sa va mutati. Sau sa faceti un schimb de locuinte.... Desi si asa exista riscul sa ii terorizeze pe noii proprietari pana afla adresa. #-o
Cel mai bine ar fi sa vindeti (si chiar si parintii dvs ca sa nu ramana in urma sa fie amenintati) si apoi cu banii luati sa mergeti in alta localitate (cat mai departe) unde sa incepeti o noua viata (alta casa, alta slujba, alta scoala pentru fetita).

Stiu ca mai ales pentru oamenii in varsta e foarte greu sa se dezradacineze dar mai bine in liniste altundeva decat asa. Dincolo de faptul ca riscati viata si sanatatea dvs si a fetitei...nici daca traiti asa..nu prea mai e viata. :sorry:
Răspuns la discuția divort cu 2 minori
elena138 a scris:

Nu este loc de ironie. Copiii sunt foarte mici si situatia destul de nefericita ca sa fie ironic dl avocat. Este necesar sa fiti dv. mai linistita si mai optimista. Mi-as permite un sfat, desi poate fi riscant> cand mai vorbeste de divort, propuneti-i o mediere. Poate se linisteste. Stiu cazuri in care, la mediere, sotii s-au impacat. Mult noroc si stapanire de sine! Nu uitati, barbatii sunt agresivi, dar nu neaparat rezistenti la stress sau prea vigilenti. Si lor le scapa multe ...


Multumesc frumos de sfat. Dar nu stiu ce inseamna aceasta mediere.
In plus ma gandesc foarte serios chiar sa solicit divortul dat fiind ca, asa cum am zis, sunt nefericita (si este evident ca si el desi neaga) si ma tem ca acest mediu este periculos pentru dezvoltarea si educarea armonioasa a copiilor nostri.
De sambata viitoare incep terapia (doar eu fiindac el nu vrea, asa ca va fi o terapie doar pentru mine si nu pentru cuplu) si sper sa gasesc in mine resursele pentru a lua cea mai buna decizie.
Sotul meu nu mai cred ca se va linisti decat poate temporar. Momeala asta am mai muscat-o inainte de a ma casatori si din nefericire situatia a devenit mai rea decat inainte. E greu pentru un om sa se schimbe si daca vrea dar e cu adevarat imposibil cand nu vrea si nici macar nu constientizeaza ca are o problema. El considera comportamentul lui unui normal pentru un om strest si chiar daca ma face sa sufar considera ca sunt nimicuri. Desi nu astea sunt vorbele lui stiu ca in subconstient se conduce dupa acea mentalitate veche romaneasca: " daca nu bea si nu ma bate" e barbat bun.