avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate burtifer

Activitate burtifer

Răspuns la discuția ascundere informatii imobil
pe lista de intretinere nu figura lipsa unei sume de circa 60 000 lei care lipsea din registrele din 2009.fostul administrator si presedintele au disparut lasand toate registrele in fata blocului.asta am inteles la una dintre sedinte.toti propietarii blocului au lasa-to asa probabil crezand ca se va rezolva cu o putere dumnezeiasca sau ceva.noi nu avem apa rece si nici calda si ei joaca pe manele.nu am mai intalnit niciodata asa ceva...eu nu ma pricep exact la procedurile care se pot lua in aceasta privinta.eu doar vreau apa.am lasat afis jos ca toti restantierii, pentru ca mai avem si in jur de 24 000 lei pe scara restante,vor primi cate o cerere de chemare in judecata privind obligarea la plata cheltuielilor restante.poate ii sperii sau ceva.nu am bani sa ma judec singur cu 30 de familii.va rog sfatuiti-ma intr-un fel
multumesc mult
am cumparat un apartament prin programul prima casa(5 ani nu am voie sa il vand).Proprietarii mi-au aratat apartamentul si atat.La intrebarea daca totul este in regula sau daca sunt probleme eu au zis ca totul e in ordine, sa nu ne facem griji.Era datoria fostilor proprietari sa imi comunice problemele referitoare la bloc(apa rece/calda oprita in trecut,restante la intretinere,etc)?Ulterior au aparut aceste probleme si vorbind cu alti locatari mi-au comunicat ca aceste probleme au fost mereu.pana si un instalator care a venit la mine sa imi monteze boiler, pt ca apa calda se oprise si care statuse prin zona acum 6 ani, si-a adus aminte de acest bloc ca fiint cu probleme.ce pot sa fac?!am vreo sansa sa ies din situatia asta??pot da in judecata fostii propietari pt faptul ca au ascuns aceste informatii?multumesc
Sa presupunem ca totusi nu strangem toti banii necesari pentru a acoperi restantele de la scara noastra ,acest lucru afecteaza in vreun fel?(ma gandesc ca pentru a incheia contractele cu furnizorii va trebui sa nu avem deloc restante...).
Buna ziua,tuturor!Incerc sa descriu cat mai exact situatia in care se afla blocul nostru(sper sa reusesc).M-am mutat acum ceva timp intr-un bloc cu foarte multi restantieri la intretinere.Situatia actelor de la administratia blocului e putin cam ciudata:din cate am auzit fostul administrator nu a predat actele si din cate am citit pe forumuri nu prea poti sa-i chemi in instanta restantierii pentru ca trebuie sa se faca o expertiza contabila si din moment ce nu avem toate actele nu avem cum.La mine in scara nu sunt restantieri cu sume exorbitante(se pot plati),asa ca ne-am gandit sa incercam sa ne separam de restul scarilor...nu stim daca se poate si in cazul in care este posibil cui sa ne adresam...daca puteti sa ne indrumati as fi recunoscator.Va multumesc!