avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate radurobertin

Activitate radurobertin

Răspuns la discuția Cumparare uscatorie bloc
Dupa cum v-am spus,toti vecinii sunt de acord,deoarece le-am oferit un pret foarte bun pentru orasul nostru.Problema este ca unul este plecat in Germania si vine peste 1-2 luni,dar altul pleaca peste o luna in italia.Altul nu are succesiunea facuta,iar fiul lui este in Israel si nu se stie cand vine.De aceea as vrea sa stiu daca pot face un contract acum cu cei care au actele in regula,urmand ca atunci cand vor fi in tara,sau vor avea actele in regula sa fac cu ceilalti,dar sa am siguranta ca avand acordul a 2 treimi,nu va veni unul din ei dupa ce le-am dat banii celorlalti sa-mi spuna ca s-a razgandit sau imi cere o suma imensa.Si as vrea sa-mi spuneti va rog babeste,ca pentru un non jurist pasii care trebuie urmati,deoarece legea e noua iar notarul meu nici nu stia de ea.Trebuie facuta o adunare generala a locatarilor din bloc sau a asociatiei de locatari?Multumesc
Răspuns la discuția Cumparare uscatorie bloc
Buna ziua.As dori sa cumpar uscatoria blocului,care este lipita de peretele apartamentului meu.Stiu ca acest subiect a mai fost dezbatut si am citit cateva posturi,dar pe 21 iulie a fost data legea 170/2010 care reglementeaza si sper eu simplifica iesirea din coproprietate a unor spatii comune.Vreau sa spun ca m-am inteles cu vecinii si le-am oferit un pret corect.As vrea sa stiu care este procedura cea mai simpla,in lumina noii legi.Problema care o intampin este ca un vecin e plecat din tara,si se intoarce peste o luna,dar atunci pleaca alt vecin din tara,altii nu au facuta succesiune,etc.Pana acum trebuia sa faci cu toti odata actele si fiecare avea drept de veto.As vrea sa stiu daca se poate sa fac acte cu 2 treimi din ei acum,in speta cu cei care au actele de proprietate in regula ,iar cu ceilalti sa fac atunci cand vor fii in tara sau vor avea actele in regula.Daca mi-ar putea explica cineva pasii care trebuie urmati,ca pentru un om fara cunostinte juridice!Multumesc
Răspuns la discuția cumparare uscatorie
As vrea sa va intreb daca a-ti studiat legea 170/2010,si sa-mi explicati si mie ce reglementeaza ea!Din cate inteleg eu din ea se poate cumpara uscatoria cu acordul a 2 treimi din locatari cu conditia ca si ceilalti care nu au fost de acord sa fie dspagubiti cu un pret corect,fie prin intelegere fie prin tribunal!Multumesc
Buna ziua.As dori sa cumpar uscatoria blocului,care este lipita de peretele apartamentului meu.Stiu ca acest subiect a mai fost dezbatut si am citit cateva posturi,dar pe 21 iulie a fost data legea 170/2010 care reglementeaza si sper eu simplifica iesirea din coproprietate a unor spatii comune.Vreau sa spun ca m-am inteles cu vecinii si le-am oferit un pret corect.As vrea sa stiu care este procedura cea mai simpla,in lumina noii legi.Problema care o intampin este ca un vecin e plecat din tara,si se intoarce peste o luna,dar atunci pleaca alt vecin din tara,altii nu au facuta succesiune,etc.Pana acum trebuia sa faci cu toti odata actele si fiecare avea drept de veto.As vrea sa stiu daca se poate sa fac acte cu 2 treimi din ei acum,in speta cu cei care au actele de proprietate in regula ,iar cu ceilalti sa fac atunci cand vor fii in tara sau vor avea actele in regula.Daca mi-ar putea explica cineva pasii care trebuie urmati,ca pentru un om fara cunostinte juridice!Multumesc