avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate daniel anca

Activitate daniel anca

deja ma doare capu :D indiferent de costuri prefer sa fac vanzare cumparare in loc de donatie ca am auzit fel de fel de discutii cum ca ar putea sa apara probleme cu frati nasi matusi etc.... Multumesc frumos
Buna ziua tuturor. va trebui sa fac un contract de vanzare cumparare intre mine si mama mea pe o portiune de casa. nu am apucat sa vb inca despre costurile si taxele ulterioare cu nici un notar pentru ca sunt in Italia. Vroiam sa imi fac o parere despre cat ar trebui sa scot din buzunar. banuiesc ca sunt luate in calcul zona, valoarea imobilului, spatiul pentru care urmeaza sa se faca acest contract de intrare in posesie, dar ma poate ajuta cineva sa imi fac macar o parere despre ce suma sau sume ar fi vorba? plus ca nu am idee nici macar toata documentatia de care am nevoie nici o etapa nimic. Multumesc si o zi cat mai buna tuturor. :)
Da, asa cred si eu. Actul de donatie probabil ca poate fi contestat de catre fratii mei, va multumesc.
Deci poate sa imi faca act de donatie sau vanzare cumparare doar pe pod. va multumesc frumos
Buna ziua. Am tot rasfoit internetul in cautarea unor persoane care m-ar putea ajuta sa inteleg un lucru. Mama mea detine o casa cu pod. Acel pod doresc sa il transform eu intr-o mansarda pe viitorul indelungat. Problema este ca as dori sa ma asigur cumva ca acel spatiu unde urmeaza sa contruiesc aceasta mansarda locuibila, este proprietatea mea dinainte. Adica sa pot construi acea mansarda cand voi avea fondurile necesare. Intrebarea mea este, se poate face un act de donatie sau vanzare cumparare pe un pod? in asa fel incat sa oricand voi dori sa incep demararea acestei constructii?