Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate pe un spatiu inexistent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate pe un spatiu inexistent

Buna ziua. Am tot rasfoit internetul in cautarea unor persoane care m-ar putea ajuta sa inteleg un lucru. Mama mea detine o casa cu pod. Acel pod doresc sa il transform eu intr-o mansarda pe viitorul indelungat. Problema este ca as dori sa ma asigur cumva ca acel spatiu unde urmeaza sa contruiesc aceasta mansarda locuibila, este proprietatea mea dinainte. Adica sa pot construi acea mansarda cand voi avea fondurile necesare. Intrebarea mea este, se poate face un act de donatie sau vanzare cumparare pe un pod? in asa fel incat sa oricand voi dori sa incep demararea acestei constructii?
podul e parte integranta din casa. mama dvs poate sa va faca act de donatie pe toata casa sau numai pe pod.de asemenea se poate face si act de vanzare-cumparare.
Deci poate sa imi faca act de donatie sau vanzare cumparare doar pe pod. va multumesc frumos
va recomand actul de vanzare cumparare.
Da, asa cred si eu. Actul de donatie probabil ca poate fi contestat de catre fratii mei, va multumesc.