avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate Nitty

Activitate Nitty

Răspuns la discuția reziliere contract internet
oana , te invat eu daca doresti o metoda care nu trebuie sa fie juridica ....
uite si eu am avut aceasi problema si am dorit sa scap de internet fara sa il mai platesc . Mergi frumos la firma , si spui ca trebuie sa pleci din tara pe o perioada nedefinita si ca doresti sa suspendezi serviciul de internet pe o perioada nedefinita pana te intorci inapoi . (sau poti spune ca pleci in alte localitati in interes de munca si ca nu ai cum sa folosesti internetul in acel timp ) . Daca dai de o persoana intelegatoare , cum am dat si eu , te pune sa faci o cerere si iti opreste netul si nu platesti nimic . ( sper ca am inteles bine problema si ca nu am vorbit degeaba ) . O zi buna , sper sa rezolvi :P .
Răspuns la discuția O amenda pusa degeaba .
multumesc chiar as dori sa achit amenda dar imi vine foarte tarziu salariul si acum nu mai am nici macar bani de tigari , dar minte sa achit amenzi...
si apropo de asta , in cat timp trebuie achitat chiar daca au trecut 48 de ore ? habar nu am si nici bani nu cred ca fac rost prea curand dar na sa stiu .
(multumesc in avans)
Buna ziua tuturor , am o mica problema si as dori niste sfaturi .
Acum 4 zile eram cu cativa prieteni in spatele unui bloc de prin zona (blocul unde eram nu are nici o legatura cu ce urmeaza , zona fiind diferita ) (dupa ce am fost la o terasa sa ne cinstim umpic) unde am stat cam 10 minute cred ca sa ne adunam toti si sa plecam mai departe. Pe drum , o ruda de a mea a venit si a inceput sa se ia la incaierare cu mine , dar nu am ripostat , pentru ca stiam ca miros a alcol si ma gandeam sa nu am probleme. De aici incepe partea amuzanta. Dupa ce am fost putin ciufulit de ruda asta , l`am impis umpic din stramtoare ca sa pot fugi ( nu a cazut nu a patit nimic) . Am fugit umpic cam la vreo 3 blocuri departare , unde m`a luat politia , m`a dus la sectie , mi`a luat amprentele , mi`au dat amenda pentru deranjarea linistii publice ( ruda mea statea la vreo 7-8 blocuri mai departe de unde s-a intamplat totul deci chiar nu pricep care e faza) si nu au luat in considerare nimic din ce au spus cei ce erau de fata langa mine ( prietenii mei) sub pretextul ca mirosim a alcol . Amenda este de 1 milion , dar nu are nici un rost sa platesc si nu are nici semnatura mea pe amenda nici nimic . Este o situatie pe cat de stupida pe atat de stanjenitoare pentru mine , fiind prima amenda care o iau (si sper ca si ultima) . Mai este mentionat pe amenda ca eram in stare de ebrietate ( nu stiu cum se defineste starea de ebrietate , dar daca inseamna sa ai alcol la bord aveam umpic , dar nu deajuns cat sa nu gandesc clar ) si ca eram nerespectuos in masina de politie cat si in sectia de politie (adevarat , cand am vazut ca ma ia politia fara sa consulte martori sau ceva doar nu era sa le multumesc , nu? ) .

Nu stiu cum se procedeaza cu astfel de amenzi , daca trebuie platite intr-un anumit timp , si nu doresc sa consum bani degeaba pentru ca sincer nici sa vreau sa platesc amenda si nu am de unde .

Multumesc pentru rabdare si as dori daca se poate niste sfaturi cum sa fac sa scap de toata ipocrizia aceasta stupida . #-o#-o#-o