avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate Lazy

Activitate Lazy

Răspuns la discuția Furt calificat, cred?!
cre ca am fost inteles gresit. Inainte de a scrie orice sau de a da orice declaratie mi s-a spus ca nu am voie cu telefon in sala si ca nu plec pana nu dau o declaratie !
Răspuns la discuția Furt calificat, cred?!
deci chiar daca a retras plangerea nu conteaza? Dosarul a fost deschis ieri si cel mai probabil a retras plangerea tot ieri sau astazi. Are vreo importanta ( me refer la faptul ca nu a fost trimis nicaieri dosarul inca).
Cat despre dreptul de a nu zice nimic nu stiam, si mi s-au dat 5 mminute sa ma hotarasc ceea ce vreau sa declar fara sa am obtiunea sa zic ceva sau sa dau telefon cuiva ( mi-a zis ca imi este interzis sa dau telefoane). Exista posibilitatea ca acel politist sa fie cunostinta de-a persoanei care ma acuzat( nu este intrebare).
Răspuns la discuția Furt calificat, cred?!
lam cumparat de la o persoana de care nu mai pot da. Daca nu aveam problema asta se rezolva usor.
Acum tipul a retras plangerea (sau cel putin asa a spus) cum pot sa verific acest lucru? trebuie sa ma duc personal la politie sa ma interesez sau se poate si telefonic?
Buna ziua,
Pe scurt am fost nevoit sa depun declaratie prin care recunosc ca am gasit un i-pod in banca in timpul unei ore (desi nu am facut asta, dar la sectie mi-a spus ofiterul ca am 5 minute sa imi aleg obtiunea de declaratie care sa o dau )si am declarat l-am pastrat pentru mine, iar cand cel caruia ii lipsea a aflat ca era la mine i l-am dat inapoi. Nu am antecedente, am recunoscut si am colaborat cu organele de politie, am plangere impotriva mea si sunt sub urmarire penala. Ofiterul mi-a zis ca in situatia de fata procuratura o sa renunte la urmarirea penala ( pentru colaborare si fapt recunoscut si fara antecedente ) si in cel mai rau caz primesc amenda administrativa sau chiar nimic.
M-a mintit acel ofiter sau chiar exista aceasta posibilitate?
Mnetionez ca am declarat asta desi nu este adevarat, ca nu mi s-a dat voie sa dau nici un telefon, am fost luat din timpul orelor si dus la sectie si mi s-au dat 5-10 minute sa ma gandesc ce vreau sa aleg fara sa am voie sa sun se cer sfat de la cineva sau sa realizez ce se intampla exact. VA ROG AJUTATI-MA
Răspuns la discuția Acuzat de furt
Cum sa fie furt calificat cand eu am cumparat obiectul si sa nimerit sa fie al cuiva din clasa. Iar cat sa intre posibilitatea sa il fi furat si sa mint la partea cu, cumparatul NU intra in discutie pentru ca mi-ar fi fost imposibil sa il fi furat eu. Mai spun inca o data cat mai simplu si clar pe cat pot in momentul acesta. Colegul si-a pus undeva in clasa ipod-ul ( nici el nu mai stie unde ) la sfarsitul unei ore. In ora urmatoare a descoperit ca ii lipseste. In pauza dintre ore EU nu am fost in clasa unde l-a lasat, iar in timpul orei imediat urmatoare el a verificat bancile si pe unii colegi inclusiv pe mine sub supravegherea profesorului de la ora SI NU A GASIT NIMIC asupra noastra.
Răspuns la discuția Acuzat de furt
Si pana la urma, exista o sansa sa fiu acuzat si sa castige pe nedrept? doar din lipsa mea de dovezi sa demonstrez ca sunt nevinovat si el sa castige cu simplul fapt ca era la mine obiectul? Cand s-a furat ipod-ul am ca si alibi profesorul de geografie + un coleg ( a zis ca i-a disparut in ora sau inainte dupa ce si l-a pus undeva prin clasa si nu mai stia nici el unde, iar in pauza ca si alibi am prietena si toata lasa ei care m-a vazut toata pauza, iar inainte de pauza il avea ). Intreb din nou, ar avea cum sa imi faca in situatia asta ceva?
edit: cat despre cel de la care am cumparat, NU am cum sa mai dau de el. Ca nu l-as proteja dupa cele petrecute, dar efectiv e imposibil sa dau de el.
Răspuns la discuția Acuzat de furt
deci daca el nu l-a dat ca fiind furat si acum este in posesia lui el poate sa sa duca de abia acum ( acum fiind poate pe ziua de luni ca astazi cand s-a petrecut totul nu a fost ) din senin la politie sa zica ca a gasit la mine ipod-ul dar ca l-a luat inapoi el, cu cooperare de la mine cand mi-a demonstrat ca este al lui (da avea pe cutia de la un ipod aceasi serie ca Ipod-ul din posesia mea ). Si tinand cont ca eu la randul meu l-am cumparat de la cineva.
Discuție Acuzat de furt
Salut, acum 1 luna si un pic un coleg si-a pierdut un Ipod ( declarat furat decat la directoare nu la politie). Peste 2 saptamani eu am cumparat un Ipod de la cineva si s-a nimerit ca acel Ipod sa fie al colegului. Acum eu sunt in dilema. Directoarea ma ascultat, si vrea sa afle persoana de la care am cumparat eu de la cine a facut rost de acel ipod, persoana de la care am cumparat eu nu are nici o treaba cu liceul unde invat. Ce consecinte pot sa fie daca nu aflu de la cine l-a luat ( hotul ) si daca pot fi acuzat sau politia implicata. Ipodul este la proprietar si nu a vorbit cu politia...poate vorbii peste 2-3 zile sau cand ii pica lui pata sa incerce o ancheta?
Răspuns la discuția Violenta in familie - urgent
Sunteti sigur ca legal ea poate venii la mine? De protejat nu este problema va locuii cu mine, avem resurse financiare si sprijin din partea parintilor mei, dar din ce stiu parintii mei, NU are voie sa plece la mine, si daca pleaca parintii ei imi pot face rau legal. Vreau sa stiu sigur daca pot sau nu parintii ei sa imi faca rau mie sau ei d.p.d.v legal. Multumesc
Salut, am 18 ani, iubita 17. Are parintii, adica tatal genul care bea pana cade si mama genul care tace si inghite. Problema este ca are o problema cu mine si cu ea. A lovit-o si strans-o de gat cu mai multe ocazii, acum 10 minute s-a repetat in fata la web cam si am vazut. Nu am apucat sa fac poza ca si dovada. Ce se poate face, ar fi prima intrebare. A 2-a intrebare, ea ca si minora poate sa plece de acasa ca si amenintare pana unde ar fi in stare sa mearga pentru noi 2 fara sa imi faca probleme legal? pe scurt, poate sa plece 2 zile de acasa la mine fara sa am probleme legale?

Daca am omis ceva imi cer scuze, inca tremur de nu stiu nici eu de ce.:((
va rog raspuns cat mai rapid posibil, multumesc mult. Alex