avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate pickwick

Activitate pickwick

Buna seara,

cu toate ca aceasta problema a mai fost discutata, din pacate, nu am gasit o lamurire clara la problema care ma framanta pe mine,

- fac parte dintr-o asociatie si locuiesc intr-un condominiu incalzit mixt (sistem centralizat si CT de apartament) fara repartitoare de costuri individuale;
- nr apartamente pe scara 10, conectati/deconectati la sistem centralizat 50:50;
- eu sunt unul dintre proprietarii care am centrala termica de apartament;
- locuiesc la etajul 2, ap 4 camere, nu am tevi de termoficare care sa-mi tranziteze apartamentul;

Odata cu aparitia Ordinului ANRSC s-a facut un inventar SET de catre regia de termoficare, dupa acest inventar s-a intocmit un proces verbal semnat de catre Asociatia de proprietari si furnizorul respectiv de agent termic;

In luna decembrie am primit factura din partea furnizorului cu valoarea de 44 lei, reprezentand energie termica. Am cerut lamuriri in functie de ce anume mi s-a calculat aceasta suma si mi s-a trimis acasa un raspuns la aceasta solicitare in care mi s-a adus la cunostinte formulele folosite la determinarea acestui consum, inclusiv valorile SET total bloc 66,6632, SET tot PC 15,5806 (parti comune insemnand tevile care tranziteaza subsolul, neexistand in uscator sau pe casa scarii calorifere). In baza acestor valori SET si a consumurilor facturate celorlalti vecini am determinat valorile SET ap. conectate 40,8842 si SET coloane tranzit ap. conectate/deconectate 10,1984.

Sunt de acord ca exista aceste parti comune la care ar trebui sa contribuim toti cei care convetuim in acest condominiu, insa logica mea nu vrea sa accepte ca SET tevi care tranziteaza acest subsol reprezinta aproape 24% din total SET.

Exista vreo sansa cat de mica sa pot calcula in baza propriilor masuratori a tevilor din subsol (grosime, lungime) acest SET sau se pot calcula numai in "laboratoare de specialitate"?

Vreau un raspuns la intrebarea de mai sus si daca din practica dvs. este un procent real al SET parti comune raportat la SET total.

Multumesc



-
Multumesc pentru raspuns,

Buna seara,
va supun atentiei o intrebare in ceea ce priveste modificarea contractului colectiv de munca la nivel de unitate prin act aditional.

Ma numesc Ion Nicolae sunt angajatul unei S.C. care are semnat la nivel de unitate un contract colectiv de munca pe anul 2008-2009, inregistrat la registratura Directiei de Munca si protectiei sociale in data de 28.05.2008. In acest contract colectiv de munca era prevazut pentru nasterea unui copil acordarea unui ajutor in valoare de x EUR net din fondul social constituit la nivel de societate. La aproximativ 1 an diferenta, in data de 09.05.2009 s-a semnat un act aditional (nr. 1) la CCM pe anul 2008-2009, inregistrat la registratura D.M.P.S in data de 10.05.2009, prin care s-au abrogat anumite articole printre care si cel privitor la acordarea ajutorului in valoare de x Eur pt nasterea copilului, introducandu-se urmatorul paragraf "un salariu mediu pe companie se acorda mamei in cazul nasterii copilului, daca mama nu este salariata unitatii, sotul va beneficia de acest ajutor acordat". In data de 30.05.2009 odata cu nasterea copilului am facut cerere scrisa catre departamentul de HR prin care ceream acordarea ajutorului conform contractului colectiv de munca, in speta pentru acordarea salariului mediu pe companie avand in vedere ca sotia nu era angajata unitatii. Mi s-a spus ca trebuie sa atasez acestei cereri si o declaratie pe propria raspundere (un formular tipizat) ca sotia este/nu este angajata, lucru pe care l-am si facut - am declarat ca este angajata. In aceiasi zi am primit in cont echivalentul a x EUR, si nu a salariului mediu pe companie. Am cerut o lamurire daca este o coincidenta intre echivalentul a x EUR si a salariului mediu pe companie, iar raspunsul a venit sec: primeam un salariu mediu pe companie daca sotia nu era angajata. I-am raspuns ca actul aditional prevede foarte clar ca daca sotia nu este angajata unitatii (ceea ce nu era), tatal primeste acesti bani.
Mi s-a raspuns pana la urma ca a fost strecurata o greseala in redactarea actului aditional si a fost trecut din greseala "daca mama nu este angajata unitatii", in loc de "daca mama nu este angajata". Pe pagina de intranet a fost inlocuit acel act aditional la CCM inregistrat la D.D.S.S.F cu un alt act aditional, "corectat" in ceea ce priveste prevederea "un salariu mediu pe companie se acorda mamei in cazul nasterii copilului, daca mama nu este salariata, sotul va beneficia de acest ajutor acordat", insa acest act aditional nu are stampila registraturii D.M.P.S. Deasemenea din cunostiintele mele juridice, minime de altfel, fiind o eroare materiala trebuia facuta o erata la acest act aditional sau eventual un alt act aditional care sa-l inlocuiasca pe cel eronat.

Intrebarea mea este: Conform celor expuse mai sus sunt indreptatit sa primesc un salariu mediu pe companie avand in vedere ca acel act aditional "corectat" nu a mai fost inregistrat la D.M.P.S.sau ma multumesc cu cei x EUR acordati printr-un articol abrogat de acest act aditional?

Vreau sa adaug ca salariu pe unitate este cam de 5 ori mai mare decat cei x EUR.

Deasemenea avand in vedere ca este o prevedere a CCM, un ajutor, se aplica termenul de prescriptie de 6 luni conform Codului Muncii sau 3 ani? Fac precizarea ca raspunsul la aceasta intrebare ar trebui sa tina seama si de faptul ca acest ultim act aditional la CCM nu este inregistrat la D.M.P.S.
Multumesc