Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare caldura parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare caldura parti comune

Buna seara,

cu toate ca aceasta problema a mai fost discutata, din pacate, nu am gasit o lamurire clara la problema care ma framanta pe mine,

- fac parte dintr-o asociatie si locuiesc intr-un condominiu incalzit mixt (sistem centralizat si CT de apartament) fara repartitoare de costuri individuale;
- nr apartamente pe scara 10, conectati/deconectati la sistem centralizat 50:50;
- eu sunt unul dintre proprietarii care am centrala termica de apartament;
- locuiesc la etajul 2, ap 4 camere, nu am tevi de termoficare care sa-mi tranziteze apartamentul;

Odata cu aparitia Ordinului ANRSC s-a facut un inventar SET de catre regia de termoficare, dupa acest inventar s-a intocmit un proces verbal semnat de catre Asociatia de proprietari si furnizorul respectiv de agent termic;

In luna decembrie am primit factura din partea furnizorului cu valoarea de 44 lei, reprezentand energie termica. Am cerut lamuriri in functie de ce anume mi s-a calculat aceasta suma si mi s-a trimis acasa un raspuns la aceasta solicitare in care mi s-a adus la cunostinte formulele folosite la determinarea acestui consum, inclusiv valorile SET total bloc 66,6632, SET tot PC 15,5806 (parti comune insemnand tevile care tranziteaza subsolul, neexistand in uscator sau pe casa scarii calorifere). In baza acestor valori SET si a consumurilor facturate celorlalti vecini am determinat valorile SET ap. conectate 40,8842 si SET coloane tranzit ap. conectate/deconectate 10,1984.

Sunt de acord ca exista aceste parti comune la care ar trebui sa contribuim toti cei care convetuim in acest condominiu, insa logica mea nu vrea sa accepte ca SET tevi care tranziteaza acest subsol reprezinta aproape 24% din total SET.

Exista vreo sansa cat de mica sa pot calcula in baza propriilor masuratori a tevilor din subsol (grosime, lungime) acest SET sau se pot calcula numai in "laboratoare de specialitate"?

Vreau un raspuns la intrebarea de mai sus si daca din practica dvs. este un procent real al SET parti comune raportat la SET total.

Multumesc

-
Nu ai nici o sansa nici,nici. Cred ca ar trebui lamurit faptul daca cineva a hotarat ca subsolul sa fie incalzit si in acest caz sa plateasca el acea caldura degajata si care dvs. nu va foloseste la nimic. Ordinul ANRSC tine cont ca sobsolul+tevaraia sunt parti comune si partile comune nu pot fi abandonate de vreun proprietar.
Dar atunci de ce cei care au bransamente separate la apa rece nu platesc pierderile celor care au ramas la comun la teava desi nu au iesit din propritatea comuna a tevilor?.
johnpescar a scris:

Dar atunci de ce cei care au bransamente separate la apa rece nu platesc pierderile celor care au ramas la comun la teava desi nu au iesit din propritatea comuna a tevilor?.

Pentru ca au bransamente separate si teava de aductiune a apei reci in apartamentul lor nu mai are treaba absolut deloc cu teava comuna a blocului.
Dar si in acest caz ei ar trebui sa plateasca un mic procent la aceste cheltuieli comune cu apa rece folosita la spalatul holurilor.
elga50 a scris:

johnpescar a scris:

Dar atunci de ce cei care au bransamente separate la apa rece nu platesc pierderile celor care au ramas la comun la teava desi nu au iesit din propritatea comuna a tevilor?.

Pentru ca au bransamente separate si teava de aductiune a apei reci in apartamentul lor nu mai are treaba absolut deloc cu teava comuna a blocului.
Dar si in acest caz ei ar trebui sa plateasca un mic procent la aceste cheltuieli comune cu apa rece folosita la spalatul holurilor.

Ce treaba au bransamentele separate cu teava comuna a blocului, cand se stie clar ca teava de aductiune este proprietate comuna.
In contextul ca la subsol nu se vad pierderi de sus in jos, adica scurgeri mai pe intelesul unora, pierderile totusi apar si ele trebuie platite de toti proprietarii... asa spune legea.
Partea proasta este ca pierderile apar datorita furtului unora dintre locatari, sau a administratorului de bloc, si cum "hotul neprins ramane negustor cinstit" ... toata lumea plateste pierderile.
In alta ordine de idei, cei care vor sa nu plateasca pierderi, trebuie sa fie conectati in reteaua de apa dinafara subsolului si sa aibe un contract individual cu furnizorul .. ori acest lucru nu se intampla in Romania, si atunci apar problemele cu ..."unu plateste, altul nu plateste" pierderile care se vad pe factura.
:offtopic:@sacrifice
Dv. ati citit intrebarea la care am raspuns si comentat? Daca proprietarul are bransament separat de restul blocului, despre ce vorbiti dv, despre ce teava comuna vorbiti? Am rugamintea sa cititi despre ce e vorba in tot topicul si sa nu va rezumati numai la ultimele mesaje, ca incurcati borcanele!
Chestia cu furtul administratorului vad ca a ramas in continuare un subiect tabu.
Au mai spus si altii si intaresc si eu ideea ca un administrator care este controlat nu are cum sa fure.
Chiar daca sa zicem ca s-ar suspecta o "cardasie" intre administrator, presedinte si cenzor, oricine din bloc poate suna la furnizorul de apa, caldura, gaz si sa afle cat a fost suma facturata pe luna respectiva si sa adune pe verticala cat a platit fiecare apartament si sa vada daca suma totala este egala cu cea facturata.
In ceea ce priveste partea a doua a comentariului dumneavoastra, ca sunt si locatari care se gandesc ca ar fi bine sa consume fara sa inregistreze apometrul, perfect de acord.