avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate costin1305

Activitate costin1305

Buna ziua,
Doresc sa ma autorizez ca PFA.
Voi presta un fel de consultanta pentru respectarea obligatiilor ce revin societatilor comerciale care genereaza deseuri.
Efectiv activitatea consta in:
-idenfiticarea deseurilor generate
-incadrarea si codificarea deseurilor
-intocmirea evidentei deseurilor
-intocmirea si trasmiterea de rapoarte catre Ag Reg de Protectia Mediului.

Din cate am citit ma incadrez la codul caen 7490-Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a., din descriere consultanţă în probleme de mediu.
Sau la codul 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management.

Problema cu cele doua coduri este ca niciunul dintre ele nu se preteaza pentru norma de venit, ci se impoziteaza in sistem real, lucru care presupune contabilitate in partida simpla.
Stiu ca nu este dificila contabilitatea si sunt convins ca daca depun un minim de efort o sa reusesc sa o tin singur, insa.....in prezent lucrez cu carte de munca si am un job care ma solicita ffff mult. Activitatea pe PFA o sa o prestez pentru 5-6 firme (sper eu) si nu este tocmai simplu.

Intrebarea este:
Pot incadra activitatea asta in codul CAEN 8299 Alte activităţi de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.?
Cod care se incadreaza la norma de venit.

Idea este sa o pot face legal, fara sa risc nimic. Am gasit un binevoitor care m-a sfatuit sa ma autorizez cu codul pe care il vreau eu ca apoi nu vine nimeni sa verifice.

Multumesc,
Salut,
am o vecina care creste 4 caini si nenumarate pisici in apartament. chiar nu ma deranjeaza numarul animalelor, fiecare face ce vrea la el in casa, insa mirosul degajat este insuportabil. Vecina tine in permanenta usa de la intrare si geamul de la camera animalelor deschise. de aici rezulta miros groaznic pe casa scarii care deranjeaza pe toti locatarii plus ca eu fiind perete in perete cu incaperea in care stau animalele nu pot deschide geamurile niciodata.
In conditiile in care implicarea administratorului este egala cu zero (normal :)locuieste 6 etaje mai sus) ce pot face?
Răspuns la discuția salariu mediu oferit la nastere
Va multumesc mult pentru ajutor
Răspuns la discuția salariu mediu oferit la nastere
de la cei care fac acest calcul la ea in unitate nu primesc decat suma de 1800. alta modalitate de verificare nu exista?
Răspuns la discuția salariu mediu oferit la nastere
va multumesc pentru raspuns, am lamurit astfel intrebarea 1

ramane totusi
Cum putem verifica suma?
mi se pare aberant de mica

Salut,

in curand vom deveni parinti.
nu are rost sa povestesc reactia celor de la locul de munca al sotie, insa pentru doua probleme am nevoie de ajutor.

Ieri sotia a depus toate actele pentru intrarea in concediu de maternitate si printre alte subiecte s-a discutat cu personalul de la Hr si salariu mediu care se acorda bonus pentru nastere.
C celor de la HR salariul mediu brut este de 1800 ron si din acestia se vor opri CAS si Impozit.

intrebarile mele sunt
1. este impozabil? noi stiam ca nu
2.cum putem verifica daca cifra este cea corecta? Sotia este printre cei cu salariile mici din firma si tot are brutul de 2 ori mai mare.

va multumesc,
Costin