Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... animale in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

animale in apartament

Salut,
am o vecina care creste 4 caini si nenumarate pisici in apartament. chiar nu ma deranjeaza numarul animalelor, fiecare face ce vrea la el in casa, insa mirosul degajat este insuportabil. Vecina tine in permanenta usa de la intrare si geamul de la camera animalelor deschise. de aici rezulta miros groaznic pe casa scarii care deranjeaza pe toti locatarii plus ca eu fiind perete in perete cu incaperea in care stau animalele nu pot deschide geamurile niciodata.
In conditiile in care implicarea administratorului este egala cu zero (normal :)locuieste 6 etaje mai sus) ce pot face?
Asa cum ati scris aici pe forum incercati sa formulati un text mai amplu, cu datele dumneavoastra si ale vecinului cu animale si expediati-l Primarului si Directiei de Sanatate Publica. Gasiti adresele lor de email pe internet.
Iar la asociatie faceti o sesizare scrisa catre presedinte, nu catre administrator. Soliciatati sa intervina si presedintele cu o adresa catre DSP.
Cu aceeasi situatie m-am confruntat si eu,timp de 6 ani.De putin timp,am descoperit pe net o hotarare a consiliului local,care reglementeaza condititiile in care un proprietar poate detine animale(semnaturile vecinilor,max 2 animale etc),am facut sesizare la primarie si am rezolvat problema.Cautati si dvs,poate aveti noroc.