avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate amalizza

Activitate amalizza

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
completez si eu lista cu :

proc pen - tratat de Theodoru si cod comentat de Volonciu
civil pg - Boroi
proc civ - coduri comentate unul de Boroi unul de Tabarca(pana acum nu le-am citit)
dr reale - grile Boroi
penal si proc pen - grile aurel si petrut ciobanu
si ce m-a ajutat pe mine la civil este un dictionar de dr civ ft ft vechi...1980, dar inca de actualitate (zic eu :) )
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
cred ca ma bag si eu de data asta...am dat de 2 ori..prima oara 45 a2a oara 66..
pana acum doar am urmarit forumul,dar de acum am de gand sa particip si eu la dezbateri :)
eu ma apuc peste o sapt de invatat..si tot cu civilul! mult mult spor la invatat tuturor!!!
ok ..multumesc!!! asa ma gandeam/speram si eu!!! ;)
amalizza a scris:

imi cer scuze daca intreb ceva ce pbbil s-a mai discutat,dar sunt totusi 550 de pagini :)) trebuie sa invatam modificarile aduse de legea202/2010 (mica reforma) ? sau datorita faptului ca nu era in vigoare la data publicarii info despre examen nu tb si ramane ce am inv si pt exam din august?
multumesc mult!


nu vrea sa imi rasp nimeni? sunt intr-o mare dilema...
imi cer scuze daca intreb ceva ce pbbil s-a mai discutat,dar sunt totusi 550 de pagini :)) trebuie sa invatam modificarile aduse de legea202/2010 (mica reforma) ? sau datorita faptului ca nu era in vigoare la data publicarii info despre examen nu tb si ramane ce am inv si pt exam din august?
multumesc mult!
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Executron a scris:

@Patrick_. Daca ma intrebati pe mine, personal nu am citit decat din CPP-ul comentat de volonciu, dar din punctul meu de vedere, depinde mult de stilul fiecaruia, in sensul ca unora poate li se pare mai bun un autor decat altul.

Cat timp se cunosc foarte bine art din CPP si cat timp sunt interpretate (ajutorul la interpretare putand fi oferit de un CPP comentat sau tratat bun*), atunci nu vad sa fie vreo problema.

* - excludem, deci, tratatul lui Neagu. :P


prin "tratat bun" pot sa inteleg cel al lui theodoru??
eu in facultate am facut cu crisu,iar pt inm am inv din neagu..si niciunul nu este ok...cunoscutii mei cam tot cartile astea au folosit..de-asta intreb aici..eu pana acum nu auzisem de acest autor :)
Răspuns la discuția admitere inm 2010
dana05 a scris:

allyssa a scris:

Si eu tot fragmentat am gasit cpp adnotat al lui volonciu, mi-ar mai trebui volumele cu art. 136-199, 287-385 si 465-522 sau 523 si nu stiu unde sa le gasesc, la Universul juridic nu le au.Mai astept, poate le gasesc prin vreo librarie


[ link extern ]
[ link extern ]
La Universul Juridic poti rezerva carti daca iti faci cont si ei te anunta cand fac rost de ele, apoi le poti comanda.

pe site-urile astea le gasisem si eu dar nu au toate volumele...de-asta intrebam daca il are cineva complet :)
Răspuns la discuția admitere inm 2010
allyssa a scris:

M-am uitat un pic pe volumul cu urmarirea penala azi. Parca tot ce scrie acolo se regaseste in cartea lui Neagu de procedura penala. Am parcurs vreo 20 de pagini azi si n-am gasit noutati, lucruri pe care nu le stiam. Poate e prematur sa-mi dau cu parerea, cat timp n-am trecut prin tot volumul, dar prima impresie asta este.

ok,ms mult!
Răspuns la discuția admitere inm 2010
allyssa a scris:

Si eu tot fragmentat am gasit cpp adnotat al lui volonciu, mi-ar mai trebui volumele cu art. 136-199, 287-385 si 465-522 sau 523 si nu stiu unde sa le gasesc, la Universul juridic nu le au.Mai astept, poate le gasesc prin vreo librarie


imi poti spune cum ti se pare codul?
Răspuns la discuția admitere inm 2010
am si eu o intrebare..are cineva codul de procedura penala adnotat de nicolae volonciu intreg?? pt ca eu nu gasesc decat 5 volume..din care lipseste parte cu masurile preventive.. daca il aveti, imi puteti spune unde l-ati gasit? sau daca il are cineva din bucuresti mi-l poate imprumuta sa il xeroxez si eu? multumesc mult!
si ce parere aveti despre codul de proc pen adnotat al lui neagu?e la fel de bun?