avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate smenuaru

Activitate smenuaru

Răspuns la discuția Fara asigurare
Cand am fost oprit masina era cumpara de 20minute.
Actele aratau ca sunt valabile si asigurarea pana in 2011 dansi au ajuns la concluzia dupa ce au verificat ca asigurarea nu este in regula.
Mi sa intocmit dosar penal..
O intrebare am.
Nu scrie nimic de amenda in ce am primit de la parchet. doar scoaterea de sub urmarirea penala imi pot ridica permisul?
Multumesc o seara placuta
Discuție Fara asigurare
Am fost prins fara asigurare masina inmatriculata anglia mi sa intocmit dosar penal.
Iar de la parchet am primit asa.
Va trimitem, alaturat, un exemplar al solutiei noastre date in dosarul cu nr de mai sus.
In care scrie povestea mea ce am facut in ziua respectiva cine ma oprit si la sfrasit scrie c-am asa.
DISPUN.
1.scoatearea de sub urmarirea penala
2. cheltuielile judiciare raman in sarcinea statului
3.Solutia se comunica.

C-am atat scrie pe ce am primit nu amenda nu nimic.
Trebuie sa mai astept sa imi vina solutia?
C-am ce timp ar dura
Multumesc.
De amenda nu scrie nimic
Răspuns la discuția Fara asigurare
Daca mi-a fost dat asigurare falsa va fi tras la raspundere.Chiar daca era falsa nu trebuia sa imi faca dosar pt ca era asigurarea data e el. Am facut alta asigurare la masina si am aflat ca situl askmid.com unde politia verifica asigurarile apari numai daca propietarul vrea si plateste 10 lire ca sa ramana in baza de date!. Am luat astazi 7 numere din oras cu numar de anglia si am verificat ce credeti? NICI UNU NU FIGURA. Chiar ar umbla toti fara asigurare?.Inca odata se dovedeste incompetenta.
Răspuns la discuția Fara asigurare
Asigurarea pe care mi-a dato propietarul era valabila pana in ianuarie 2011 cand a fost verificata pe un site www.askmid.com mi-a spus ca nu este valabila!
Răspuns la discuția Fara asigurare
Alta infractiune nu exista pentru ca am fost verificat la sange de catre politie ei au cautat alt nod in papura si nu au gasit decat asta cu asigurarea. Pe dovada asa scrie ce am specificat mai sus adica "La data de 07/09/2010 ora 18:40 a condus pe DJ209C auto inmatriculat in Anglia cu nr (nr masini) fara a poseda asigurare obligatorie" aici e clar ca e ceva putred la mijloc masina este inmatriculata si are itp sau cum se numeste in anglia facut, pentru ca nu au zis nimic de altceva a spus ca daca le aduc dovada la asigurare in 2 ore ca e platita imi da actele ceea ce nu am putut face ca trebuia fostu propietar sa faca asta si imi trebuia cont in lire.In dosar scrie clar si stiu ce am declarat nu aveam asigurare obligatorie auto.
Multumesc Rares pentru sfaturi o sa consult un avocat si daca spune ca ai pot da in judecata o sa o fac.
Răspuns la discuția autoturism in trafic
va da prin statie daca este inmatriculata si vei lua 60ron amenda ca nu ai actele la tine
Răspuns la discuția Fara asigurare
motivul scrie asa: La data de 07/09/2010 ora 18:40 a condus pe DJ209C auto inmatriculat in Anglia cu nr (nr masini) fara a poseda asigurare obligatorie.A fost taiat proces verbal si pus dosar penal. Mi-a dat dovada pt permis fara drept de circulatie si dovada pentru numere.
Discuție Fara asigurare
In data de 07-09-2010 am fost oprit de politia rurala in mun suceava mi-au cerut actele la control le-am dat precizez am fost acolo sa cumpar masina pe o conduceam (avea 20min de cand am cumparato) de la cel care am cumparat masina mi-a spus ca actele sunt valabile ceea ce si scria pe ele.Actele erau valabile pana in 2011 luna ianuarie, la verificare mi-au spus ca nu am asigurarea valabila, masina este inscrisa pe Anglia si este cu volan dreapta , mi sa intocmit dosar penal, mi-au fost retrase numerele de inmatriculare si mi-a fost retinut permisu FARA DREPT CE CIRCULATIE!. Am inteles ca dosarul nu se poate muta de la Suceava trebuie sa bat 1400km dus-intors pentru o declaratie.
Se poate face ceva?
Multumesc tuturor