Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... autoturism in trafic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

autoturism in trafic

conduc un autoturism si sunt oprit in trafic . Nu am asupra mea certificatul de inmatriculare si nici dovada de plata a rovinietei. Ce mi se poate intampla ?
va da prin statie daca este inmatriculata si vei lua 60ron amenda ca nu ai actele la tine
amenda ptr ambele contraventii - lipsa rovignetei si lipsa actelor masinii. cred ca se plateste si o despagubire catre Compania Nationala de Drumuri sub forma unei sume forfetare.
Vi se acorda amenda pentru lipsa actelor,dupa o prealabila verificare si aratati ca rovinieta se afla impreuna cu certificatul de inmatriculare
Se plateste o despagubire catre Compania Nationala de drumuri in valoare de 29 euro.Am platit si de aceea stiu