avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1493 soluții astăzi
Forum Activitate Roxy82

Activitate Roxy82

Buna ziua! Compania la care lucrez a cerut angajatilor sa semneze in alb (fara data, fara semnatura si nestampilata) cererea de incetare a CIM cu acordul partilor, altfel desfaceau contractele individuale de munca prin neprezentare la locul de munca, desi in acea companie nu a mai existat activitate din luna mai, iar cererile de CO si concediu fara plata erau facute pana in luna iunie, mai putin iulie si august, iar angajatii nu au primit un exemplar dupa aceste cereri. Intrebarea mea este daca angajatorul poate incheia CIM datat cu multe luni in urma. Mentionez ca ne-am primit salariile doar ce era pe cartea de munca pe februarie si martie, fara drepturile de autor pe care le am pana la 1 iunie. In plus, dupa ce s-au gandit mai bine, ne cer sa semnam cu preaviz de 15 zile. Daca semnam aceste cereri ne mai recuperam drepturile banesti la zi? Contributiile sociale la pensie, somaj si sanatate vor fi obligati sa le aduca la zi? (acestea nu au fost platite de un an). Va multumesc!
Răspuns la discuția ajutor de somaj
Va multumesc frumos!
Discuție ajutor de somaj
Buna ziua! Compania la care sunt angajata a intrat in insolventa. Suntem in luna august, iar eu mi-am primit remuneratia pe lunile februarie si martie doar ce era pe cartea de munca fara drepturile de autor. Am lucrat pana in luna aprilie inclusiv. In luna mai am avut concediu de odihna, iar in luna iunie concediu fara plata. Toate acestea la cererea angajatorului. Din luna mai toti angajatii au fost obligati sa completeze o cerere de concediu fara plata sau CO. In lunile iulie si august, angajatorul nu ne-a mai cerut nicio cerere sa completam si nici nu ne-au trecut la somaj. Ce pot face pentru a beneficia de ajutorul de somaj si de a-mi recupera salariile din urma? Cum pot afla daca a fost completata cartea de munca pana in prezent? Va multumesc!