Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

Buna ziua! Compania la care sunt angajata a intrat in insolventa. Suntem in luna august, iar eu mi-am primit remuneratia pe lunile februarie si martie doar ce era pe cartea de munca fara drepturile de autor. Am lucrat pana in luna aprilie inclusiv. In luna mai am avut concediu de odihna, iar in luna iunie concediu fara plata. Toate acestea la cererea angajatorului. Din luna mai toti angajatii au fost obligati sa completeze o cerere de concediu fara plata sau CO. In lunile iulie si august, angajatorul nu ne-a mai cerut nicio cerere sa completam si nici nu ne-au trecut la somaj. Ce pot face pentru a beneficia de ajutorul de somaj si de a-mi recupera salariile din urma? Cum pot afla daca a fost completata cartea de munca pana in prezent? Va multumesc!
1. In primul rand sesizati ITM cu toate aceste probleme. Se va face o verificare a celor spuse de dvs. si se va lasa un plan de masuri ce trebuie duse la indeplinire de catre angajator. In caz contrar se vor da amenzi contraventionale.
2. Dupa primirea raspunsului primit de la ITM, sau chiar acum, puteti actiona in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiindlitigiu de munca nu platiti taxe.
3. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite doua conditii:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
Va multumesc frumos!