avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate cipribounce

Activitate cipribounce

Va multumesc pt promptitudine,
la notar am primit un exemplar (o ciorna) sa il citim daca este in regula, pe urma au fost 4-5 contracte care au fost semnate de fiecare. Nu stiu daca putem dovedi in vreun fel ca nu era aceasta clauza in ciorna citita, antecontractele cand au fost semnate nu au mai fost citite si am presupus ca este in regula. Cumparatorul cu ce drept cere restituirea avansului daca nu demonstreaza ca nu a primit creditul de la banca? nu este obligat sa demonstreze cu ceva acte, sa se prezinte la notar inainte de expirarea antecontractului? daca cumparatorul nu demonstreaza ca a fost refuzat de banca, dupa expirarea antecontractului mai are dreptul sa i se restituie avansul? antecontractul dupa expirare nu devine nul?
Parinti mei au semnat un antecontract de vanzare-cumparare a unui apartament si au primit 1.000 euro avans in luna ianuarie. Antecontractul a fost semnat la un notar public ales de cumparator cu scuza ca practica tarife mai mici. La notar am citit toti 3 (eu si parinti) nu tinem minte sa fi existat o clauza care precizeaza ca daca cumparatorul nu obtine credit de la banca sa i se restituie avansul integral inapoi. Cumparatorul lucreaza cu forme legale in Italia si acuma spune ca banca din Italia nu i-a aprobat dosarul de finantare, in Romania este fiica cumparatorului care a semnat antecontractul avand imputernicire. Antecontractul expira in 15 aprilie si as avea doua nelamuriri:
- este posibil ca notarul sa introduca acea clauza doar in antecontractele care s-au pus la dispozitie pt semnaturi si acea clauza sa nu fi fost in antecontractul care ni s-a dat sa il citim? pt ca nu s-a discutat sub nici un fel aceasta clauza, nici intre cumparator-vanzator, nici notarul nu a zis nimic si din cauza sa nu piarda avansul cum se precizeaza normal intrun antecontract, am trecut cu 15 zile mai mult decat au zis ca este necesar pt a finaliza vanzarea-cumpararea.
Daca ar fi sa respectam clauza cu restituirea avansului am doua intrebari:
- cum poate sa ii oblige de vanzatori sa restituie avansul?
- cum poate sa dovedeasca cumparatorul ca nu a primit credit, din moment ce lucreaza in Italia si nu a depus nici un dosar de finantare la vreo banca din romania, pt ca nu se stipuleaza la care banca a depus dosarul de finantare sau in ce tara.
Astept cu nerabdare un raspuns si Va Multumesc anticipat.
Buna ziua,
am si eu o problema cu aceasta taxa.
Am pe firma un contract de leasing cu porchebank, in 2008 , pe un VW Passat nou 1,9D si in 17.09.2008 am primit factura unde era facturata si taxa de poluare 1.856+tva. In 26.09.2008 am achitat factura respectiva unde era inclusa si taxa de poluare, urmand a fi recuperata dupa spusele celor de la porchebank. Acum am ramas in urma cu ceva facturi si am cerut compensarea unor facturi cu valoarea taxei platite, am trimis doua cereri si mai multe convorbiri telefonice dar nu imi dau nici un raspuns. As dori sa stiu in cazul de leasing cine poate recupera aceasta taxa de poluare, eu ca si utilizator sau porche ca si detinator? eu am platit taxa de poluare in contul porchebank. Este legal ca o firma de recuperari sa imi anuleze contractul de leasing si sa imi ia masina daca nu vreau sa o predau? sau numai cu un ordin executoriu?
va multumesc