avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate miha5

Activitate miha5

Buna, sunt proprietara unui ap luat prin credit ipotecar, am lasat o familie in chirie. De 5 ani dansii nu isi platesc chiria. Care sunt pasii pt a-i scoate afara?
Banuiesc notificare: prin executor sau scrisoare simpla? apoi.......
Cu respect< mihaela
draga mychydutza scrie mai sus cpe pag precedenta ca nu e obligatoriu sa depunem declaratiile- suntm salvate de la cozi
M-am inebunit de tot, eu inca mai astept sa vad daca trebuie sa depun declaratiile sau cel mult le voi trimite prin posta cu confirmare chiar daca nu sunt bine completate, dat fiind faptul ca lucrez in invatamant si am si un mic atestat profesional PF care nu a incasat , oficial, nici un ban de aprox 4 luni.
La completarea cererii unde scrie venit net , trebuie sa imi scriu si salariu pe care l-am primit luna trecuta si sa platesc alte taxe dupa el din ce moment le trag din salar?
La TV spune intr-o parte ca doar cei care au venit din drepturile de autor au obligatia de a-si pune acele fise fiscale iar in alta parte ca toate PFA-urile.
Eu am un PFA de cativa ani, obiect imobiliarele , luna trecuta nu am avut venit iar declaratia de venit la Finante am depus-o. Trebuie sa imi depun si eu acele declaratii, mai ales ca nu am carte de munca sau angajati pe acest PF?
Eu si sotul meu avem domicilii diferite, astfel ca din start ni s-au facut 2 pozitii separate. Dat fiind faptul ca avem peste 10 proprietati cladire si 100 ha teren eu 60 el, acum domnii doresc sa ne faca aceeasi pozitie. N-ar fi nici o problema daca , in situatia de fata primele 3 cladiri mi le impoziteaza treptat ~ mai mult cu 60%, 150%, 300% iar si dansul este impozitat tot treptat. In urma constituirii unei singure pozitii as avea doar o singura data majorarea treptata urmand ca de la a treia locuinta sa fiu impozitata cu 300 %. Mentionez ca scopul inspectorilor fiscali nu este atat constituirea unei singure pozitii, deoare terenurile imi raman tot separate cat impozitarea "corecta" in termenii lor.
Se poate ca sa platesc cota parte din impozit fara a ma comasa cu a sotului?
Răspuns la discuția intabulare
In primul rand multumesc pentru raspuns, apoi as dori sa imi confirmati daca actiunea de uzucapiune trebuie deschisa in numele fostilor proprietari - din ce moment ei au folosit terenurile timp de 30 ani- apoi urmand a a le cumpara prin notariat sau, poate ca e posibil ca eu in calitate de cumparator sau proprietar deja la camera agricola sa deschid in numele meu actiunea judecatoreasca prin care ii chem pe dansii in judecata urmand a dovedi instantei ca ei au folosit cel putin 30 ani terenurile....
Răspuns la discuția intabulare
Va puteti imagina cum e sa aduci cel putin 100 de oameni la Judecatorie dintre care stiu sigur ca una a decedat?
Răspuns la discuția intabulare
Si cum o dovedesc? Aduc martori, inscrisuri din camera agricola?, faprul ca au platit impozit timp de 30 ani etc?
Răspuns la discuția intabulare
adica ma refeream la taxa de timbru
Răspuns la discuția intabulare
OK, dar ma gandesc ca dureaza si la noi a fost un caz , in MM, in care aprox 35 de morti au figurat ca martori si cam resping uzucapiunile, plus ca e costisitor.
eu am cumparat ~ 150 ha de la 150 de oameni , pot sa fac un singur proces?
Daca trebuie sa il fac pe fiecare in parte ................imaginati-va taxa de onorariu de avocat.