avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate ionel.marza

Activitate ionel.marza

Răspuns la discuția probleme asigurare.
Juristul asigurari respective mia spus ca dosarul a fost respins ptr ca nu am pastrat distanta si nu am putut frana dar mentionezi ca am intrat in roata autocamionului nu in bmw.comisarul politiei mia spus ca vinovat principal este autocamionul dar ei au refuzat dosarul.X-( .in p v de la politie scrie clar,vinovat de producerea accidentului este autocamionul intrand in depasire riscanta si fara sa se asigure.as vre sa-mi spuneti daca am vreo sansa in instanta.multumes d _ul Adrian.
buna ziua.as dori daca puteti sa ma ajutati in urmatoarea problema.in data de 04,08,2010 am avut un accident, ma indreptam spre lugoj pe motocicleta personala inpreuna cu prietena in spatele unui bmw la 30m de odata de pe contra sens apare brusc un autocamion care loveste bmw in acel moment am inceput sa franez dar nu am putut opri si am intrat in ROATA STANGA CAMION si am deviat in bmw.cel cu autocamionul a dat asigurare si am deschis dosar de dauna.dupa o luna ma suna cei de la asigurari si-m spun ca dosarul a fost respins pentru ca nu am pastrat distanta dintre mine si bmw si ca nu am putut opri in conditi de siguranta.ce as putea face?motocicleta dauna totala cadru rupt distrusa toata.muultumesc.
Răspuns la discuția accident
aici apare problema nr 2 bani ptr avocat pe care nu ii am de aceia cer parerea voastra:((multumesc pentru sfaturi dar sa stiti ca sant cam disperat ca e vorba de 3500e si una sa ii ai sau sa nu ii ai.multumesc.
Răspuns la discuția accident
:sorry::sorry::(multumesc.problema e alta eu si prietena mea nu am scos certificat medico legal,ca urmare daca nu ai peste 10zile de spitalizare trebuie sa astepti pana politia trimite dosarul in instanta si dupa aceia instanta decide vinovatul cea ce inseamna ca ar fi nevoie de vreo 2ani pana la finalizarea dosarului si inseamna sa stau cu motoru in garaj si sa ma uit la el cea ce nu imi convine dar as avea alta optiune sa merg la politie si sa dau o declaratie cum ca renunt la pretentii de vatamari corporale pe partea civila si ca am nevoie de despagubirea rca cea ce inseamna ca politia incheie dosarul si gaseste vinovatul de producerea accidentului si politia rutiera trimite la asiguratorul vinovat decizia finala cea ce inseamna ca vinovatul<rca> va despagubi partile accidentate.dar tot odata mie frica sa nu ma trezesc cu surprize neplacute.multumesc de intelegere.:(
Răspuns la discuția accident
o sa am dar ma speriat inspectorul de daune ca nu ma despagubeste.multumesc/
Răspuns la discuția accident
am sunat inspectorul de asigurari al autocamionului si mia spus ca pana la gasirea vinovatului de accident pot sa merg ori unde ca nu ma despagubeste.doar daca vine de la politie un act in care apare vinovat asiguratul lor si dupa aceia vine inspectorul de daune si constata starea motocicletei.ce sa fac ?multumesc
Răspuns la discuția accident
am sunat asiguratorul si mia spus ca politia decide cine vinovat de producerea accidentului si chiar daca merg in instanta nu ma despagubeste pana la solutionarea cazului si gasirea vinovatului.dar soferul auto camionului recunoaste vina dar cei de la asigurari nu vreau nici cum sa ma despagubeasca,ce e de facut multumesc.
Răspuns la discuția accident
da aveti dreptate.nu dau nici o declaratie astept sa ma contacteze rca sa ma despagubeasca ca daca se ajunge in instanta voi cere daune ptr vatamare corporala si atunci trebuie sa ma despagubeasca cu o suma mai mare.multumesc.X-(
Răspuns la discuția accident
am dat o declaratie la politie in care am spus ca doresc suma de 3500 euro pentru reparatia moto sau asigurarea civila.si nu am pretenti pentru vatamari corporale.maine am intalnire cu politia de la locul accidentului.au spus sa dau o declaratie notariala cum ca nam pretenti ptr vatamare si asa se incheie dosaru cu vinovatu.dar nu stiu ce sa fac multumesc
Răspuns la discuția accident
am avut un accident find pe motor a intrat un autocamion pe contrasens si a lovit un bmw frontal eu am intrat in bmw ne putand opri find in spatele lui la 30 m.rca autocamionului nu ma despagubeste ca nu se stie vinovatu dar cel cu autocamionul isi recunoaste vina.multumesc