avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate anca.ungureanu

Activitate anca.ungureanu

Răspuns la discuția divort la mai putin de un an
va multumesc frumos pt ajutor.
Răspuns la discuția divort la mai putin de un an
si ce motive as putea invoca..? pt ca la o analiza mai atenta situatia noastra ar putea fi, cel putin teoretic, remediata
Răspuns la discuția divort la mai putin de un an
mai devreme nu se poate, nu?#-o
buna ziua.
problema mea e una simpla... m-am casatorit in februarie a.c. , nu avem bunuri comune (exceptie un pc cumparat de mama mea in rate , rata e pe numele ei, dar pc pe numele meu ) si nici copii minori nu avem. eu am 20 de ani si viata de femeie casatorita ma distruge. probleme uriase nu avem, nu m-a batut, nu e alcoolic si nici nu imi vb urat insa nu prea imi acorda atentie pt ca e dependent de jocurile pe calculator, are 23 de ani si nu lucreaza si nici macar liceul nu il are terminat, iar eu mi-am dat seama, cam tarziu ce-i drept, ca nu asta e ceea ce vreau de la viata. in plus, casa in care locuim e una batraneasca, fara canalizare si apa curenta si eu nu mai pot sa stau asa. din cate am citit nu pot sa divortez k nu am inca un an de casnicie. e vreo posibilitate sa se realizeze divortul totusi? inca locuim impreuna... daca as pleca de acasa ar simplifica lucrurile?
Răspuns la discuția probleme cu vecinii...
ea zice ca are toate actele in regula... eu am incercat sa vorbesc cu ea civilizat...dar cum nu se poate...
am o problema cu vecina...in 2008 a inceput lucrarile pt construirea unei case pe un teren de 100 de mp dobandit prin uzucapiune din terenul familiei mele. Asta nu ar fi o problema insa, terenul fiind la baza unui deal lucrarile pentru constructia casei sale au afectat casa mea. trebuie mentionat ca intre cele 2 case a lasat cam 30 de cm , si in afara de asta, fiind o casa batraneasca, a fost afectat peretele dinspre vecina. initial ea a promis ca va turna fundatia la nivelul anterior insa acum nu mai vrea. de unde as putea afla care este distanta minima dintre 2 constructii si as vrea sa stiu si daca exista vreo lege prin care sa o pot obliga sa repare stricaciunile produse. din cate stiu eu distanta dintre case e de 1,5 metri insa unde as putea verifica exact?deasemenea, este incalcat si art 612 c civ, geamul camerei sale fiind direct orientat spre curte mea, iar distanta dintre peretele geamului si curtea mea este cam de 1 metru