Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu vecinii...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu vecinii...

am o problema cu vecina...in 2008 a inceput lucrarile pt construirea unei case pe un teren de 100 de mp dobandit prin uzucapiune din terenul familiei mele. Asta nu ar fi o problema insa, terenul fiind la baza unui deal lucrarile pentru constructia casei sale au afectat casa mea. trebuie mentionat ca intre cele 2 case a lasat cam 30 de cm , si in afara de asta, fiind o casa batraneasca, a fost afectat peretele dinspre vecina. initial ea a promis ca va turna fundatia la nivelul anterior insa acum nu mai vrea. de unde as putea afla care este distanta minima dintre 2 constructii si as vrea sa stiu si daca exista vreo lege prin care sa o pot obliga sa repare stricaciunile produse. din cate stiu eu distanta dintre case e de 1,5 metri insa unde as putea verifica exact?deasemenea, este incalcat si art 612 c civ, geamul camerei sale fiind direct orientat spre curte mea, iar distanta dintre peretele geamului si curtea mea este cam de 1 metru
Vecina construieste "la ochi"? De autorizatie nu a auzit? Parerea mea este ca incalca toate regulile de urbanism si legile existente....Sesizati primaria in primul rand....
Ca sa se "lipeasca' de dv avea nevoie de acord notarial....
doina_manuela, utilizator
ea zice ca are toate actele in regula... eu am incercat sa vorbesc cu ea civilizat...dar cum nu se poate...
Mergeti urgent la primarie si sesizati situatia
Ma indoiesc ca are actele in regula....dupa cum descrieti situatia si configuratia acestei constructii!
Daca ar fi cerut autorizatie, ar fi avut nevoie de acordul dv notarial pt alipire+ angajament ca va consolideaza casa....
Mergeti la primarie si socitati sa vi se confirme (sau nu 0 existenta autorizatiei. Daca nu rezolvati nimic, sesizati Inspectoratul de Stat in Constructii(scris+nr de inregistrare)